Farklı antepfıstığı (Pistacia vera L.) ve zeytin (Olea europaea) çeşitlerinin bor (B) noksanlığına karşı duyarlılığının belirlenmesi
Determination of the sensitivity of the different pistachio (Pistachio vera L.) and olive (olea europaea) varieties to boron (B) deficiency
- Tez No: 606675
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ALKAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Yönetmenliği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapraktan artan dozlarda bor (B) (%0, %0.2; %0.4; %0.6 ve %0.8) uygulamasının antepfıstığı ve zeytin bitkilerinin yeşil aksam B konsantrasyonu üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, yaygın üretimi yapılan iki çeşit antep fıstığı (Pistacia vera L. Cv. Uzun ve Kırmızı) ve iki çeşit zeytin (Olea europaea L. cv. Ayvalık ve Gemlik) olmak üzer 4 çeşitin yetiştirildiği üretim alanlarında toprak ve bitkide B noksanlığının boyutu saptanmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme planına göre düzenlenmiş, 2 farklı antepfıstığı ve 2 farklı zeytin bitkisinden 40'ar adet ağaç kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, yapraktan artan dozlarda B uygulamasının zeytin bitkisi yeşil aksamında bulunan B konsantrasyonunu etkilemezken, antepfıstığı bitkisinde bulunan B konsantrasyonunu istatistiksel olarak önemli düzeyde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca yaprakta B gübre uygulamasının yeşil aksamda bulunan diğer elementlerin konsantrasyonunu da istatistiksel olarak önemli düzeyde etkilemediği tespit edilmiştir. Bunun yanında antepfıstığı bitkisi yeşil aksamında bulunan B ile Mn, Fe ile N ve Zn ile Fe arasında zayıf dereceli pozitif yönlü korelasyon ilişkisi, zeytin bitkisi yeşil aksamında bulunan Mn ile K, Fe ile N arasında negatif yönlü nispeten zayıf ve Zn ile Fe arasında pozitif yönlü nispeten zayıf korelasyon ilişkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of boric acid (H3BO3) by leaf treatment at different doses (0.2%, 0.4%, 0.6% and 0.8%) on the concentration of B in the leaf of the pistachio and olive plants. Research was designed at random blocks, and 40 trees were used as 2 different pistachio (Pistacia vera L. cvs. Uzun and Kırmızı) and 2 different olives (Olea europaea L. cvs. Ayvalık and Gemlik) plants. As a result of the study, it was determined that the application of B fertilizer (H3BO3) from the leaves did not affect the B concentration in the leaves of the olive plant while it was found that B concentration was affected in the pistachio plant at statistically significant level. In addition, it has been found that the application of B fertilizer on the leaves did not affect the concentration of other elements in the leaves at statistically significant level. In addition, a weak positive correlation was found between B and Mn, Fe and N and Zn and Fe concentrations in leaves of pistachio plant. The negative correlation was found between Mn and K, Fe and N, and a weak positive correlation was found between Zn and Fe concentrations in the leaves of olive plant.