Effect of foliar applications of salicylic acid on mineral nutrition and some physiological properties of bread wheat genotypes under salt stress conditions
Yapraktan salisilik asit uygulamasının tuz stresi altındaki ekmeklik buğday genotiplerinin mineral beslenme ve bazı fizyolojik özellikleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 606678
  2. Yazar: NADIA ALI SIR ELKHTIM AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, sera koşullarında değişik tuz seviyeleri altında (kontrol, 2.5, 5.0 ve 10 dS m-1) yetiştirilen ekmeklik buğday genotiplerine yapraktan salisilik asit (0.0, 0.25, 0.5 ve 1.0 mM) uygulamalarının bitki kuru madde üretimi, SPAD değerleri, yaprak relatif su içerikleri, membran permeabilitesi ve yeşil aksam makro-mikro besin elementleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tuz uygulaması genotiplerin hem yeşil aksam hem de kök kuru madde verimlerini önemli ölçüde azaltmıştır. Salisilik asitin kuru madde üretimini artırıcı etkisi yeşil aksamda tuzun 2.5 ve 5.0 dS m-1 düzeylerinde ortaya çıkarken, köklerde tuzun 2.5 dS m-1 seviyesinde ortaya çıkmıştır. SA uygulaması tuzun 0, 2.5 ve 5.0 dS m-1 seviyelerinde SPAD değerlerini arttırmıştır. Artan oranlarda tuz uygulamasıyla beraber yaprakların relatif su içerikleri önemli ölçüde düşmüştür. Diğer yandan, SA uygulamaları relatif su içeriğini önemli ölçüde artırmıştır. Artan tuz düzeyleri yeşil aksam sodyum (Na) konsantrasyonunu önemli ölçüde yükseltmiştir. Tuzun 2.5 ve 5.0 dS m-1 seviyelerinde artan SA uygulaması Na konsantrasyonunu önemli ölçüde azaltmıştır. Kontrol koşullarında ve tuzun 2.5 ve 5 dS m-1 seviyelerinde hem K konsantrasyonu hem de içeriği SA uygulamasıyla önemli ölçüde yükselmiştir. Aynı tuz seviyelerinde, K/Na oranları da SA uygulamasıyla birlikte önemli ölçüde yükselmiştir. Artan tuz uygulamasıyla beraber çeşitlerin ortalama N, P, Mg, Fe, Zn, Mn ve Cu içerikleri önemli ölçüde azalmıştır. Tuzun 0, 2.5 ve 5.0 dS m-1 seviyelerinde SA uygulaması hem P konsantrasyonu hem de P içeriğini önemli ölçüde arttırmıştır. Hem kontrol hem de tuz stresi altında SA uygulamaları Mn ve Cu alımlarını arttırmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, SA uygulamalarının (özellikle 1.0 mM) 5 dS m-1 ve altındaki tuzluluğun olumsuz etkilerinin azaltılmasında etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine the effect of foliar salicylic acid applications (0.0, 0.2, 0.5 and 1.0 mM) on plant dry matter productions, SPAD values, leaf relative water content (LRWC), membrane permeability and macro-micro nutrients in shoot at different salinity levels (control, 2.5, 5.0, and 10.0 dS m-1) under greenhouse conditions. Salt treatments significantly decreased both the shoot and the root dry matter productions. Dry matter production increasing effects of salicylic acid were observed in shoots at 2.5 and 5.0 dSm-1 salinity levels and in roots at 2.5 dSm-1 salinity level. SA increased SPAD values at 0, 2.5, and 5.0 dS m-1 levels. LRWC significantly decreased with increasing salinity. On the other hand, SA treatments significantly increased LRWC. Shoot sodium (Na) concentrations significantly increased with increasing salinity. Sodium concentrations significantly decreased with enhancing SA under 2.5 and 5.0 dSm-1 levels. At 0, 2.5 and 5 dSm-1 salinity levels, both K concentrations and K contents significantly increased with SA. In the same salinity levels, K/Na ratios also significantly increased with SA treatments. Nitrogen, P, Mg, Fe, Zn, Mn ve Cu contents of the genotypes decreased dramatically with increasing salinity. At control treatments and 2.5 and 5.0 dS m-1 salt levels, increasing SA treatments enhanced both P concentrations and P contents of the genotypes. SA treatments increased Mn and Cu uptakes under both saline and non-saline conditions. Present findings revealed that SA treatments (especially 1.0 mM) were quite effective in alleviation of negative impacts of 5 dS m-1 and lower salinity levels.