Afyonkarahisar-Dinar Dombayova kömür sahasının tektono-stratigrafik olarak incelenmesi, saha içindeki linyit depolarının jeolojik gelişimi ve rezerv olanakları
Tectono-stratigraphic investigation of Afyonkarahisar-Dinar-Dombayova coalsite and geological development and reserve potential of lignite deposits in the area
  1. Tez No: 606684
  2. Yazar: KEMAL PEKKIYICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLVİ CAN ÜNLÜGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışma alanı, Afyonkarahisar iline bağlı Dinar ilçesinin yaklaşık 10 km kuzeydoğusunda bulunan ve Göller bölgesinin oluşumunu da kontrol eden horst graben sistemi içerisinde yer almaktadır. Çalışılan horst-graben sistemi normal faylanmayla birlikte ayrıca verev atımlı faylar tarafından da şekillendirilmiştir. Tez çalışmasının yürütüldüğü Dombayova grabeni yaklaşık olarak 5 ile 7 km genişliğinde, 20 km uzunluğunda bir çöküntü bölgesidir. Dombayova grabeni; kenarlarda alüvyon yelpazeleri ve yamaç molozları gibi genellikle orta-iri taneli birimlerden, orta kısımlarda ise kenar birimlerle yanal-düşey geçişli, kiltaşı, silttaşı, kumtaşı, çamurtaşı ve çok pekişmemiş kırıntılı birimlerden oluşmaktadır. Çalışma alanındaki aktif tektonizma nedeniyle sahanın özellikle doğu kenarlarındaki birimlerde gözle görülebilen eğimlenmeler dikkat çekmektedir. Ayrıca bu durum, sondajlardan alınan karotlarda da gözlendiği üzere bazı alanlarda yer yer sıkı kıvrımlanmalara sebebiyet vermiştir. Bu süreç sahada normal faylanmaların oluşumu ile birlikte verev atımlı faylanmaların gelişimini de sağlamıştır. Dombayova grabeni; batı ve doğu kenarlarından, havza merkezine doğru eğimli olan normal ve verev atımlı faylarla temsil edilmektedir. Sondaj çalışmalarında gözlemlendiği üzere, havzadaki faylar mevcut birimlerin çok kısa mesafelerde farklı seviyelerde oluşmasına neden olmuştur. Benzer ötelenmelere linyit damarlarında da gözlenmiştir. Bu nedenle kömür korelasyonu ve damar modellenmesinde zorluklarla karşılaşılmıştır. Özellikle, çalışma alanının yaklaşık 2 km batısındaki Dinar fayı ile Dombayova grabeninin doğusundaki Akçaköy fayları geçmişte şiddetli depremlere (Dinar depremi ve bazı tarihsel depremler) neden oldukları gibi önümüzdeki süreçlerde de deprem üretme potansiyelleri yüksek olan faylardır. Söz konusu grabende Uluköy, Akçaköy, Dombay, Akgün ve Burunkaya köyleri ve civarında yapılan sondaj çalışmaları ile yaklaşık olarak 1.525.421.287 ton (± 100 milyon ton) rezerve sahip Geç Pliyosen-Kuvarterner yaşlı çökellerin altında oluşmuş, Miyosen-Pliyosen yaşlı linyitlerin varlığı tespit edilmiştir. Sahadaki linyitlerin kalınlıkları havza kenarlarında birkaç cm'den başlayıp, havza merkezine doğru yer yer yüzlerce metre kalınlığa ulaşmaktadır. Yapılan laboratuvar analizleri neticesinde bu linyitlerin ortalama olarak 1783 kcal/kg alt ısıl değere, % 40,57 nem, % 18,97 kül, % 27,65 uçucu madde, % 12,81 sabit karbon, % 0,73 külde kükürt ve % 1,25 toplam kükürt değerlerine sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area is located 10 km to the northeast of Dinar district of Afyonkarahisar province within the horst graben system that also controls the formation of the Lakes region. The studied horst-graben system was formed by oblique slip faults along with normal faulting. The Dombayova graben in which the thesis work is carried out is a depression region of approximately 5 to 7 km in width and 20 km in length. Dombayova graben consists of generally medium-grained units such as alluvial fans and slope debris at the edges of the basin, and claystone, siltstone, sandstone, mudstone and unconsolidated clastic units at the center of the basin that has lateral and vertical transition. Due to the active tectonism in the study area, visible inclinations in the units especially in the eastern side of the area are remarkable. In addition, as observed in the cores taken from the boreholes, tight folding formed in some areas. This tectonic process, along with the formation of normal faulting in the field has led to the development of oblique slip faulting. Dombayova graben, is represented by normal and oblique slip faults sloping from the western and eastern edges towards the basin center. As observed in the drilling studies, faults in the basin caused the existing units to form at different levels over very short distances. Similar displacements have also been observed in the lignite veins. In particular, the Dinar fault, 2 km west of the study area and the Akçaköy faults to the east of the Dombayova graben are those which have caused severe earthquakes (Dinar earthquake and some historical earthquakes) in the past and have high potential to generate earthquakes in the coming periods. The drilling activities carried out in and around the villages of Uluköy, Akçaköy, Dombay, Akgün and Burunkaya and the presence of Miocene-Pliocene aged lignites formed under the Late Pliocene-Quarternary sediments with a reserve of approximately 1,525,421,287 tons (± 100 million tons) were determined. The thickness of the lignites in the field starts from a few cm on the edges of the basin and reaches to the basin center from hundreds of meters in some places. As a result of the laboratory analyzes, these lignites have an average of 1783 kcal / kg Lower thermal value, 40,57% moisture, 18,97% ash, 27,65% volatile matter, 12,81% constant carbon, 0,73% sulfur in ash, 1.25% total sulfur values.