Validation of Fritillaria imperialis by DNA sequencing and investigation of the impact of activated charcoal, 6-benzylaminopurine and carbon sources on its indirect organogenesis
Frıtıllarıa imperialisin DNA dizileme ile onanması ve aktif karbon, 6-benzilaminopurin ve karbon kaynaklarının dolaylı organogenezi üzerıne etkisinin araştırılması
- Tez No: 606683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN CÖMERTPAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Fritillaria imperialis L., değerli bir bitki materyali olarak kabul edilir. Büyümesi doğada birkaç yıl gerektirdiğinden, in vitro teknikler kullanarak üretilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmada, F. imperialis'in in vitro kültürü için en iyi ortam koşullarının bulunması amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için MS besiyeri içerisine farklı dozlarda aktif kömür (AC) (0.5, 1.5, 2.5, 3.0 ve 3.5 g / L), 6-Benzilaminopurin (BAP) (0.10, 0.15, 1.50 ve 1.75 mg/L) ve oksinler (0.8 mg/L Naftalinasetik asit (NAA) ile 0.4 mg/L Indol-3-asetik asit (IAA) veya 0.01 NAA ile 0.01 IAA mg/L) eklenmiştir. Daha sonra, en iyi karbon kaynağını bulmak için, yukarıda anlatılan şekilde bulunan en iyi besiyerine (3.0 g/L AC, 1.0 mg/L BAP, 0.01 mg/L NAA ve 0.01 mg/L IAA içeren MS) üç karbon kaynağının (Fruktoz, Glikoz ve Sukroz) farklı derişimleri (10, 30 ve 50 g/L) eklenmiş ve bitkiler bu ortamda kültür edilmiştir. Tüm denemelerde eksplantlar 13 hafta boyunca büyütülmüş ve parametreler 9. ve/veya 13. haftalarda ölçülmüştür. Sonuçlara bakıldığında; ilk olarak, deneyde kullanılan örnekler DNA dizilimi sayesinde 98% güvenilirlik ile F. imperialis olarak tanımlanmıştır. Daha sonra, 13 hafta sonra en iyi kallus oluşumu, terleme hızı ve hücreler arası CO2 seviyelerine sahip olmak için 3.5 g/L AC, 0.15 mg/L BAP, 0.01 NAA ve 0.01 IAA 'nın gerekli olduğu gözlenmiştir. Diğer tüm parametreler için en iyi sonuçlar, 3.5 g/L AC, 0.10 mg/L BAP, 0.01 NAA ve 0.01 IAA içeren ortamda elde edilmiştir. Ayrıca, 30 g/L fruktoz, kök sayısı için en iyi sonucu vermiştir. Bununla birlikte, 30 g/L sukroz, en fazla sayıda sürgünü, en uzun sürgünü ve yaprağı, en yüksek asimilasyon oranını ve hücreler arası CO2 seviyesini vermiştir. 50 g/L glukoz en büyük kallus difüzyonunu ve yaprak sayısını üretmiş, en yüksek kök uzunluğu ise 50 g/L sukroz ile gözlenmiştir. Son olarak, 10 g/L fruktoz en yüksek transpirasyon ve fotosentez oranlarını üretmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarının, ilgilenen üreticilere, F. imperialis'in en iyi büyüme koşulları konusunda rehberlik edeceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Fritillaria imperialis L. is considered as a valuable plant species. Since its growth requires several years in nature, it is necessary to propagate it using in vitro techniques. In this study, we aimed to find the best medium conditions for in vitro culture of F. imperialis. In order to achieve this goal, we worked with MS media supplemented with different doses of activated charcoal (AC) (0.5, 1.5, 2.5, 3.0 and 3.5 g/L), 6-Benzylaminopurine (BAP) (0.10, 0.15, 1.50 and 1.75 mg/L) and auxins (either 0.8 mg/L Naphthalene acetic acid (NAA) and 0.4 mg/L Indole-3-acetic acid (IAA) or 0.01 mg/L of NAA and 0.01 mg/L of IAA). Additionally, to find the best carbon source, we cultured the plantlets with pre-determined best media (MS with 3.0 g/L of AC, 1.0 mg/L of BAP, 0.01 mg/L of NAA and 0.01 mg/L of IAA) supplemented with different concentrations (0.0, 10, 30 and 50 g/L) of three carbon sources (Fructose, Glucose and Sucrose). All the explants were grown for 13 weeks and the parameters were evaluated on the 9th and/or the 13th week. As a result, firstly, we confirmed the species as F. imperialis with 98% confidence using DNA sequencing. Later, we found that 3.5 g/L of AC, 0.15 mg/L of BAP, 0.01 NAA and 0.01 IAA were needed to have the best callus formation, transpiration rate and intercellular CO2 levels after 13 weeks. The best results for all other parameters were obtained in the media containing 3.5 g/L of AC, 0.10 mg/L of BAP, 0.01 NAA and 0.01 IAA. Moreover, 30 g/L of fructose generated the best results for number of roots. 30 g/L of sucrose, however, gave the best number of shoots, shoot and leave length, assimilation rate, and intercellular CO2 levels. 50 g/L of glucose produced the greatest callus diffusions and number of leaves, while the maximum length of roots was observed with 50 g/L of sucrose. Lastly, 10 g/L of fructose produced the highest transpiration and photosynthesis rates. We believe the results of this study will guide the interested producers to use the best growth conditions for F. imperialis.