Kekik defne ve biberiyenin bazı gıda patojenleri üzerine antimikrobiyal aktivitesi
Evaluation of antimicrobial activity on some food pathogenic bacteria of thyme laurel and rosemary essential oils
  1. Tez No: 606690
  2. Yazar: SİNEM GİZEM CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR MERİÇLİ YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada kekik, defne ve biberiye esansiyel yağlarının Salmonella typhimurium, Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve Listeria monocytogenes strainlerine karşı antimikrobiyal aktivitesi araştırılmıştır. Araştırmada herbir esansiyel yağ için dört farklı ticari yağ kullanılmıştır. Böylece bir gıda patojeni için toplam olarak 12 ticari esansiyel yağ (KEY1, KEY2, KEY3, KEY4, DEY1, DEY2, DEY3, DEY4, BEY1, BEY2, BEY3, BEY4) denenmiştir. Deneylerde antimikrobiyal aktiviteyi tespit etmek amacıyla öncelikle disk difüzyon yöntemi kullanılmıştır. Ardından antimikrobiyal aktivite sergileyen ticari esansiyel yağların Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu (MİK) belirlenmiştir. Esansiyel yağların MİK değerleri mikrodilüsyon yöntemi ile saptanmıştır. Bu çalışmada ticari esansiyel yağlardan birçoğunun test edilen bakterilere karşı antimikrobiyal aktivite sergilediği belirlenmiştir. Kekik esansiyel yağlarından gıda patojeni strainlere karşı elde edilen en yüksek zon çapları S. typhimurium ve E. coli strainlerine karşı KEY2 esansiyel yağı için sırasıyla 32,72 mm ve 34,25 mm inhibisyon zon çapları tespit edilirken, S. aureus ve L. monocytogenes strainlerine karşı KEY4 esansiyel yağı için sırasıyla 36,84 mm ve 34,48 mm inhibisyon zon çapları tespit edilmiştir. DEY4 esansiyel yağı için S. typhimurium ve S. aureus strainlerine karşı sırasıyla 38,20 mm ve 37,86 mm inhibisyon zon çapı değerleri belirlenmiştir. Biberiye esansiyel yağlarından BEY1 esansiyel yağı için S. typhimurium ve E. coli bakterilerine karşı sırasıyla 37,80 mm ve 35,25 mm inhibisyon zon çapı değerleri tespit edilirken, BEY3 esansiyel yağından S. aureus strainine karşı 38,76 mm inhibisyon zon çapı elde edilmiş olup, BEY4 esansiyel yağı için yine S. typhimurium ve S. aureus strainlerine karşı sırasıyla 38,00 mm ve 38,57 mm inhibisyon zon çapı değerleri belirlenmiştir. Araştırmada denenen MİK aralığı %8 (v/v) ve %0,015625 (v/v) değerleri arasında olmuştur. Gıda patojeni bakterilere karşı en düşük MİK değerleri kekik esansiyel yağlarından elde edilmiştir. Bakterilere karşı kekik, defne ve biberiye esansiyel yağlarından elde edilen MİK değer aralıkları; sırasıyla %0,0125 (v/v) ile %0,015625 (v/v), %0,25 (v/v) ile %0,015625 (v/v) ve %0,125 (v/v) ile %0,015625 (v/v) olarak tespit edilmiştir. Araştırmamızda KEY4 esansiyel yağının kemiksiz tavuk incik etlerinde koruyucu olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. KEY4'ün %0,5'lik kullanım konsantrasyonunun E. coli ve S. aureus bakteri sayısında azalmaya neden olduğu ancak S. typhimurium ve L. monocytogenes varlığını kontrol edemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, antimicrobial activity of thyme, laurel and rosemary essential oils against Salmonella typhimurium, Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Listeria monocytogenes strains were investigated. Four different commercial oils were used for each essential oil. Thus, a total of 12 commercial essential oils (KEY1, KEY2, KEY3, KEY4, DEY1, DEY2, DEY3, DEY4, BEY1, BEY2, BEY3, BEY4) were tested for a food pathogen. In order to determine the antimicrobial activity in the experiments, disc diffusion method was used. The Minimum Inhibition Concentration (MIC) of commercial essential oils exhibiting antimicrobial activity was then determined. MIC values of essential oils were determined by microdilution method. In this study, most of the commercial essential oils were found to be exhibit antimicrobial activity against the tested bacteria. The highest zone diameters obtained from oregano essential oils against food pathogen strains were 32.72 mm and 34.25 mm inhibition zone diameters for KEY2 essential oil against S. typhimurium and E. coli strains, while S. aureus and L. monocytogenes strains For KEY4 essential oil versus 36.84 mm and 34.48 mm inhibition zone diameters were determined, respectively. Inhibition zone diameter values of 38.20 mm and 37.76 mm against S. typhimurium and S. aureus strains were determined for DEY4 essential oil, respectively. Inhibition zone diameter values of BEY3 essential oil against S. typhimurium and E. coli bacteria were determined as 37.80 mm and 35.25 mm respectively. In addition, 38.00 mm and 38.57 mm inhibition zone diameters were determined against S. typhimurium and S. aureus strains for BEY4 essential oil, respectively. The MIC range tested was between 8%(v / v) and 0. 015625% (v / v). The lowest MIC values against food pathogenic bacteria were obtained from oregano essential oils. MIC values obtained from essential oils of thyme, laurel and rosemary against bacteria; respectively 0. 0125% (v / v) and 0. 015625 % (v / v), 0. 25 % (v / v) and 0. 015625 % (v / v) and 0. 125 % (v / v) and 0. 015625% (v / v). In our study, the usability of KEY4 essential oil as a preservative in boneless chicken leg was investigated. It was determined that 0. 5% usage concentration of KEY4 caused a decrease in the number of E. coli and S. aureus bacteria but could not control the presence of S. typhimurium and L. monocytogenes.