Prevention of turbidity in pomegranate juice concentrate during storage time
Nar suyu konsantresinde depolama süresi boyunca oluşan bulanıklığın engellenmesi
  1. Tez No: 606761
  2. Yazar: DİLARA SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHİÇ MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, depolama süresince nar suyu konsantresindeki bulanıklık problemine bir çözüm bulmaktır. Bu çalışmada Hicaz tipi narlar (Punica granatum L. Hicaznar) berrak meyve suyu olarak işlenmiştir. Literatür çalışmaları ve sektör temsilcileri (Novozymes ve Erbslöh) ile yapılan görüşmelere dayanarak jelatinin bulanıklığı önlemedeki etkisine ilişkin deneyler yapılmıştır. Ek olarak, filtrasyon işleminin bulanıklık faktörlerinden biri olan oksalik asit kristalleri üzerindeki etkisi de gözlenmiştir. Bu amaçla, tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak dört farklı deneme planı geliştirilmiştir. Birinci deneme planında, nar hammadde ayıklanmış, yıkanmış ve parçalanmıştır. Daha sonra pilot tesiste presleme, pastörizasyon, enzimasyon, klarifikasyon, ultrafiltrasyon ve konsantrasyon aşamaları takip edilmiştir. İkinci deneme planında, ultrafiltrasyon işleminden sonra nar suyu 30-35 brikse getirilmiş, üç farklı sıcaklık değerinde bekletilmiştir. Üçüncü deneme planında ise klarifikasyon aşamasında jelatin eklenmiş ve diğer aşamalar ilk deneme planındaki gibi takip edilmiştir. Son deneme planında ise jelatin eklenmiş, üç farklı sıcaklık derecesinde bekletilmiş ve filtrasyon uygulanmıştır. Deneme planı 1 ve 2; 3 ve 4 aynı zaman aralığında gerçekleşmiştir. Jelatin kullanılan planlarda stabilite sorunun gözlemlenmediği belirlenmiştir. Jelatinin kullanılmadığı planlarda, ürünlerin stabilitesini sağlamak için üretim prosesinde bekleme süresinin en az 24 saat seçilmesi gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed at finding a solution to turbidity problem in pomegranate juice concentrate during storage without reprocessing. In this study Hicaz type pomegranates (Punica Granatum L. ) (Hicaznar) were processed into clear fruit juice. Based on the literature studies and the interviews with the sector representatives (Novozymes and Erbslöh), the experiments were carried out on the effect of gelatin in preventing turbidity. In addition, the effect of filtration process of oxalic acid crystals, which is one of the turbidity factors, were also determined. For this purpose, four different trial plans were developed considering all possibilities. In the first experimental design, fresh fruits firstly are sorted, washed and removed from shells. Then crushing, pressing, pasteurization, enzymation, clarification, filtration and concentration stages have been followed. In the second experimental design, after ultrafiltration process pomegranate juice is brought to 30-35 brix, stored at cold temperatures (at three different temperatures) and then passed through paper filter. In the third experimental design, in the clarification stage gelatin is added and followed as in first plan. In the last experimental design, gelatin, cold storage and filter stages are applied. Experimental design 1 and 2; experimental design 3 and 4 is conducted at the same time interval. In this study; sorting, washing and milling steps were conducted in production factories DÖHLER A.Ş. and production of pomegranate juice concentrate were simulated with the studies that started in the pilot plant and continued in the laboratory and the solution to turbidity was sought. It was determined that stability problems were not observed in plans using gelatin. In cases where gelatin is not used, it is shown that the waiting period in production should be selected at least 24 hours for three different temperature values to provide stability of products.