Ankara yöresi sığırlarında toxocara vitulorum'un prevalansı
The prevalence of toxocara vitulorum in cattle in Ankara region
- Tez No: 157544
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET DOĞANAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
67 ÖZET Ankara Yöresi Sığırlarında Toxocara vitulorum'ım Prevalansı Bu çalışma, Ankara yöresi sığırlarında Toxocara vitulorum'ım prevalansını saptamak amacıyla, Şubat 2001 -Temmuz 2002 tarihleri arasında Ankara il sınırlan içinde yer alan 9 ilçenin 1 13 köyünde yapılmıştır. Bu amaçla 1800 sığırın (6 aydan küçük 1350 ve 6 aydan büyük 450 hayvan) dışkısı ve yeni doğum yapmış 450 ineğin sütü muayene edilmiştir. Dışkı muayenesi sonuçlarına göre 1800 hayvanın 84(%4.6)'ünde enfeksiyona rastlanmıştır.Enfeksiyon sadece 6 aydan küçük hayvanlarda (84/1350=%6.2) görülmüş, 6 aydan büyük 450 hayvanda ise T. vitulorum yumurtasına rastlanmamıştır. Toxocara vitulorum enfeksiyonunun yayılışında yaşlar arasındaki farklılık istatistik açıdan önemli bulunmuştur (p0.05). Enfeksiyonun yaygınlığı açısından cinsiyetler arasında önemli bir fark görülmemiş, enfeksiyon oranı erkeklerde %5.8, dişilerde %6.6 olarak belirlenmiştir. Cinsiyetler arasındaki farklılık istatistik açıdan önemsiz bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
68 SUMMARY The Prevalence of Toxocara vitulorum in Cattle in Ankara region. This study was carried out between February 2001 -July 2002 determine the prevalence to of T. vitulorum in cattle, include 9 districts's 113 village in Ankara region. Aim this study to examined 1800 calves feces ( younger than six months 1350 and older than six months 450 animals) and 450 cows's milk samples. In according to results of feces examined, 4.6 % per cent of 1 800 animals has found infection. Infection only has been found on younger than six months animals (84/1350= 6.2 %), T. vitulorum eggs has not been found on older than six months animals (450). The difference between ages on T. vitulorum infection is found significant statistically (p0.05). No significant difference could be detected between animal sexes for infection rates, which were 5.8 % for males and 6.6 % for females. Difference between sex of animals is found insignificant statistically (p>0.05).