Çaydan izole edilen Cryptococcus humicolus HTM1 suşu ile nişasta üretimi
Starch production with Cryptococcus humicolus HTM1 strain isolated from tea
- Tez No: 606822
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARBAROS DİNÇER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 48
Özet
Nişasta, fotosentezin ana ürünüdür ve fotosentetik ve fotosentetik olmayan dokularda depolanan en baskın yedek polisakkarittir. Nişasta, insan ve hayvan diyetlerinde temel bir gıdadır, aynı zamanda gıda, kağıt ve tekstil gibi endüstriyel amaçlar için yaygın olarak kullanılan bir hammaddedir. Küresel ısınmaya bağlı olarak, dünyanın kademeli olarak çölleşeceği ve tarım alanlarının azalacağı düşünülmektedir. Bu nedenle alternatif gıda kaynakları araştırılmaktadır. Bu çalışmada, iklim koşullarından bağımsız olarak, çaydan izole edilen yeni bir maya kültürünün nişasta üretme kapasitesi belirlendi. Nişasta üretimi için Cryptococcus humicolus HTM1 suşu kullanıldı. HTM1 suşu glikozla 0,23±0,03 mg/mL, fruktozla0,30±0,06 mg/mL ve sukrozla ise 0,37±0,06 mg/mL nişasta üretebildiği belirlendi. HTM1 suşunun en yüksek miktarda nişastayı glikoz ve früktozun olduğu ortamlarda pH 8,0'de, sukroz ile pH 7,0'de üretebildiği belirlendi. Bal ve atık meyve sularında HTM1 suşunun baldan 1,2±0,1 mg/mL, nardan 1,1±0,3 mg/mL, elmadan 0,8±0,2 mg/mL, mandalinadan 0,9±0,1 mg/mL, ve kividen 0,8±0,2 mg/mL nişasta üretilebildiği hesaplandı. Sonuç olarak çaydan izole edilen C. humicolus HTM1 maya suşunun nişasta üretebildiği ve laboratuvar ortamında nişasta üretmek için önemli bir potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Starch is the main product of photosynthesis and its the most dominant reserve polysaccaride that stored in photosynthetic and non-photosynthetic tissues. Starch is a staple food in human and animal diets, but also a raw material widely used for industrial purposes, such as food, paper and textile. Due to global warming, it is thought that the world will gradually become deserted and agricultural areas will decrease. therefore, alternative food sources are sought. In this study, regardless of the climatic conditions, the capacity of producing starch by a new yeast culture isolated from tea was determined. Cryptococcus humicolus HTM1 strain was used for starch production. It was determined that HTM1 strain was able to produce 0.23 ± 0.03 mg/mL starch with glucose, 0.30 ± 0.06 mg/mL with fructose and 0.37 ± 0.06 mg/mL with sucrose. It was determined that HTM1 strain produced the highest amount of starch in glucose and fructose at pH 8, and in sucrose at pH 7. HTM1 strain was produced strach from honey and waste fruit juices, it was produced 1.2 ± 0.1 mg/mL from honey, 1.1 ± 0.3 mg/mL from pomegranate, 0.8 ± 0.2 mg/mL from apple, 0.9 ± 0.1 mg/mL from tangerine and 0.8 ± 0.2 mg/mL from the kiwi. As a result, it was determined that C. humicolus HTM1 yeast strain isolated from tea can produce starch and has an important potential to produce starch in laboratory environment.