Kronik hepatit c'li hastalarda human chitinase 3-like 1'in karaciğer histopatolojisini belirlemedeki rolü
- Tez No: 606821
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ:Karaciğerbiyopsisinininvazivbirgirişimolması,değerlendirmedehatalar,işlemsonrasındahastanedegözetimgerektirmesivemaliyetnedeniylefibrozisveaktivasyongöstergesiolarakkaraciğerbiyopsisininyerinekullanılabilecekbirçokinvazivolmayantanıtestiaraştırılmaktadır.BuçalışmadaKBYolanveolmayanKHC'liolgulardakaraciğer hepatik aktivite indeksi ve fibrozisideğerlendirmedeperkütankaraciğeriğnebiyopsisiileserumYKL-40değerivenötrofil/lenfositoranınınkarşılaştırılmasıveklinikpratiktebiyopsininyerinekullanılabilirliğininaraştırılmasıamaçlanmıştır.MATERYAL-METOD:Çalışmaya 15'i KBY tanılıtoplam59 kronikhepatitColgusualındı.Kontrolgrubuolaraknormal sağlıklı gönüllülerden 28 kişi seçildi. Çalışmayakatılantümolgularınyaş,cinsiyet,sigara-alkolkullanımı,sistemikhastalıköyküsü,koenfeksiyonvarlığı,kullandığıilaçlar,boy,kilogibidemografikverilerisorgulandı.Karaciğerbiyopsisiileeşzamanlıhemogram,biyokimya,tiroidfonksiyontestleri,otoimmünparametreler,hepatit serolojik testleriistendi.SONUÇ:Çalışmaya alınan hastaların %47'si erkek olup, yaş ortalamaları 56.3±10.3 yıl idi. Böbrek yetmezliği olan hastalarda AST, ALT, HCV RNA,HAI ve fibrosis skoru daha düşük, Ig G, CRP, N/L oranı ve serum YKL-40 düzeyi daha yüksekti.HAI yaş, VKI, AST, ALT, GGT ve fibrosiz skoru ile pozitif, serum kreatinin ile negatif korelasyon göstermekteydi. Böbrek yetmezliği olmayan hastalarda ise AST, ALT, GGT, fibrosiz skoru ve serum YKL-40 ile pozitif, serum albumin ile negatif korelasyon göstermekteydi. Hastalarınserum YKL-40, N/L oranı ortalamaları sırasıyla147.8±175.9,2.4±1.2idi. Serum YKL-40 düzeyleri yüksek olan grupta düşük olan grupla kıyaslandığında HAI ve fibrosis skoru daha yüksek olma eğilimindeydi.Sonuç olarak, KHC'li hastalarda serum YKL-40 düzeyi özellikle hepatik aktivite indeksini öngörmede belirteç olarak kullanılabilir. Biyopsi yapılamayan durumlardanoninvaziv testlerin kullanımıyararlıolabilir.Bu konuda geniş ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
AİM: Non-invasivediagnostic tests are beinginvestigatedinstead ofliver biopsy.Because biopsyis an invasivetest,evaluation errors may occurand hospitalisation may be necessary in some cases. In this study we aimedto compariseof liverbiopsywith serumYKL-40 value and theneutrophil/lymphocyte ratio to evaluatehepatic activityindex andfibrosis and investigatethe availability ofclinical practicerather thanbiopsy in CHC patients.METHODS: Totalof 59cases, 15 with a diagnosis ofchronic renal failureandCHC were included in the study.Twenty eighthealthyvolunteers were selected as control group.Studyof age, gender, smoking and alcohol use, history ofsystemicdisease, presence ofcoinfection, drug using, height, weight,demographic data of all patients were recorded.At the same time of liver biopsycomplete blood count,biochemical markers,thyroid function tests,autoimmuneparameters, hepatitis serologytestswere performed.RESULTS: The mean age of the patients was56.3±10.3years and 47% of them were male. In patients withrenal failureAST, ALT, HCV RNA, HAIandfibrosisscorewere lower, IgG, CRP, N/L ratioand serumYKL-40 levelswere higherthan other groups. HAIscore was positively correlated with year,BMI, AST, ALT, GGT, and fibrosisscoreand wasnegatively correlated withserumcreatinine levels.In patientswho had normal renal function,AST, ALT, GGT, and serumYKL-40 levels were correlated withfibrosisscore, and there was negative correlation between serum albuminlevel and fibrosis score. The mean serumYKL-40, N/L ratiowas147.8±175.9, 2.4±1.2respectively. In the group of high serum YKL-40 levels, HAI and fibrosis score were higher than the group with low serum YKL-40 levels.As a result,especially inpatients with CHC,serumYKL-40 levelscan be usedas a markerto predictHAI.In cases which biopsy is contrindicateditmay be usefulto usenon-invasivetests.Large-scalestudies are necessaryin this topic.