Plastik cerrahi ameliyatı geçirmiş kadınlarda beden imajı ve benlik saygısı arasındaki ilişki
The correlation between body image and self-esteem among women undergoing plastic surgery
- Tez No: 606833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, plastik cerrahi ameliyatı geçirmiş kadınların beden imajı ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte bir çalışmadır. Araştırma, Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Atakent Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği' nde 15 Mart- 1 Mayıs 2019 tarihleri arasında, 18 yaş ve üzerinde olan, çalışmaya katılmaya gönüllü olan, zihinsel, bedensel ve iletişim engeli olmayan, Türkçe konuşup anlaşabilen, 102 kadın hasta ile gerçekleştirilmiştir. Veriler anket formu, Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde ortalama, standart sapma, medyan en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri ile t testi, Kruskal Wallis testi, Man Whitney U testi, Sperman Korelasyon ve Lineer Regresyon kullanılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların %52'si 41 yaş ve üzeri yaş grubunda, %67,6'sı evli, %65,7'sinin çocuğu var ve %54,9'u bir işte çalışmaktadır. Kadınların %52,9'u üniversite mezunu olduğunu ve %46,1'i gelirinin giderinden fazla olduğunu belirtmiştir. Kadınların VAÖ puan ortalaması 154,99±19,73 ve RBSÖ puan ortalaması 24,87±3,83 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive and cross-sectional study conducted to determine the relationship between body image and self-esteem among women who underwent plastic surgery. The study was conducted at Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar University Atakent Hospital's Aesthetic, Plastic and Reconstructive Surgery Clinic between March 15 and May 1, 2019 with 102 female patients who were 18 years and over, were voluntary to participate in the study, had no mental, physical, or communication disabilities, and could speak and understand Turkish. The data were obtained using a questionnaire, the Body Perception Scale (BPS), and Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES). The data were analysed using the mean, standard deviation, median, minimum, maximum, frequency and rate values as well as t test, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Spearman's Correlation, and Linear Regression. It was found that 52% of the participants were in the age group of 41 years and over, 67.6% were married, 65.7% had children, and 54.9% were employed. 52.9% had indicated that they were university graduates, and 46.1% stated that their income was higher than their expenses. The BPS mean score of the participants was found to be 154.99 ± 19.73, while the mean score was found to be 24.87 ± 3.83.