Bazı yeni kromoforik dipirin metal komplekslerinin sentezi ve absorbsiyon spektrumlarının incelenmesi
Synthesis of some new chromophoric dipyyrin metal complexes and investigation of their absorption spectra
- Tez No: 606865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMED NURİ KURŞUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışması temel olarak üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Bunlardan ilki üç adet dipirin asaslı bileşiklerin hazırlanması; ikincisi ise hazırlanan bu üç ligandın çinko (II) ve bakır (II) kopmlekslerinin elde edilmesidir. Son olarak, elde edilen bu üç ligandın ve altı adet komplesin absorpsiyon spektrumları alınmıştır. Dipirin türevleri temel olarak 4-hidroksibenzaldehit, N-(5-bromopentil) fitalimit, N-(3-bromopropil) fitalimit ve 1-(bromometil)-4-nitrobenzen bileşikleri kullanılarak hazırlanmıştır. Absorpsiyon ölçümlerinde kompleks bileşiklerde gerçekleşen elektronik geçişler yorumlanmış ve enerji transferi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is basically carried out in three stages. The first of these is the preparation of three dipyrine-based compounds; The second one is to obtain the zinc (II) and copper (II) complexes of these three ligands. Finally, absorption spectra of these three ligands and six complexes were obtained. Dipyrin derivatives were prepared mainly using 4-hydroxybenzaldehyde, N- (5-bromopentyl) phthalimide, N- (3-bromopropyl) phthalimide and 1-(bromomethyl)-4-nitrobenzene. In the absorption measurements, electronic transitions in complex compounds are interpreted and energy transfer is discussed.