Bazı yeni kromoforik bor dipirin lingandlarının sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
The synthesi̇s of some new chromophori̇c di̇pyrri̇ne metal complexes and the investigation of spectroscopi̇c properti̇es
- Tez No: 357024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışması temel olarak iki aşamada gerçekleştirilmiş olup Bodipy temelli bileşiklerin hazırlanması ve onların spektroskopik uygulamalarından oluşmuştur. 4-Hidroksibenzaldehit ve pirolden çıkılarak hidroksi uçlu Bodipy türevi hazırlanmış ve dietilen glikol ditosilat, trietilen glikol ditosilat ve tetraetilen glikol ditosilat ile uygun şartlarda reaksiyona sokulmuş ve eterik grupları ihtiva eden üç adet yeni Bodipy türevleri elde edilmiştir. Tez çalışmasının ikinci aşamasında gerçekleştirilen spektroskopik çalışmalarla hazırlanan üç Bodipy grubunun metal katyon hassasiyeti çözelti ortamında Uv-vis ve florimetrik metotlarla tespit edilmiştir. Spektroskopik uygulamaların sonunda hazırlanan ligandların floresan katyon sensörü veya kemosensör olarak kullanılıp kullanamayacağının değerlendirilmesi yapılmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis study has two stages; the preparation of the compounds based on Bodipy spectroscopic applications. 4-hydroxybenzaldehyde and pyrrole were used for the synthesis of Bodipy derivatives with hydroxy terminal. Then, this hydroxy-Bodipy was reacted with diethylene glycol ditosilat, triethylene glycol ditosilat, tetraethylene glycol ditosilat in appropriate conditions and three new Bodipy derivatives were obtained. In second stage of the thesis, the spectroscopic studies were carried out; the metal cation sensibility of the functional Bodipy groups prepared with first method were performed with Uv-vis and fluorometric methods in solution medium.In the end of spectroscopic applications, it was discussed that the use/not use of the prepared ligands as the fluorescence sensor or chemosensor.