Beton ve asfalt yolların tercih kriterlerinin analizi
Analysis of preference criteria for concrete and asphalt highways
- Tez No: 606872
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH NACİ AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tez çalışması kapsamında, genel hatları ile beton yolların tanımı, önemi ve asfalt yollar ile aralarındaki farklar hakkında bilgiler verilmektedir. Beton yolların diğer yol türlerine tercih edilebilmesi için hızlı, güvenli, ekonomik, yapım tekniği basit ve konforlu olmalıdır. Beton yolların yapısal ömürleri, ekonomik kazanımları, dayanımları, sürüş güvenliği, konforu, akaryakıt tasarrufu, gece görüş avantajı, hammadde avantajı, uygulanabilirliği, gibi üstünlüklerinden bahsedilerek güncel yapım teknikleri hakkında bilgi verilmiştir. Beton ve asfalt kaplamalı yollar arasında ki ilk yapım maliyeti, bakım maliyeti, yapının kullanım ömrü gibi bilgilere yer verilerek beton yollar ve asfalt yollar arasında tercih yapılması sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, general information is given about the definition, importance and differences between the asphalt roads In order for concrete roads to be preferred over other road types, the construction technique must be fast, safe, economical, simple and comfortable. The structural life of the concrete roads, economic gains, durability, driving safety, comfort, fuel saving, night vision advantage, raw material advantage, applicability, such as the advantages of current construction techniques are mentioned Concrete and asphalt paved roads, such as the initial construction cost, maintenance cost, the life of the structure by giving information such as the choice between concrete roads and asphalt roads are provided