Çağdaş Arap edebiyatında otobiyografi
Autobiography in contemporary Arabic literature
- Tez No: 606893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER İSHAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çağdaş Arap edebiyatında otobiyografi isimli bu çalışma, türleşme sürecini yakın bir zamanda tamamlayan otobiyografi yazımının, Arap edebiyatına nasıl ve hangi şartlar altında girdiği, varsa geçirdiği değişim ve kendisinden esinlendiği savunulan Batı'daki örneklerinden ayrılıp ayrılmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, çalışmanın ilk bölümünde; otobiyografi, hafızayla olan bağlantısı, anlatısal özellikleri ve yazar-anlatıcı-ana karakter özdeşliği açısından bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Yine bu bölümde, otobiyografinin diğer türlerle olan bağlantısı ve aralarındaki farklar ortaya konmuştur. İkinci bölümde, türün klasik dönemde hem Batı hem de Doğu'daki ilk örneklerinin izi sürülmüştür. Öncelikle Batı edebiyatında ortaya çıkışını hazırlayan koşulların; sosyal, dini, kültürel ve ekonomik arka planının neler olduğu incelenmiş, daha sonra bu koşulların Arap edebiyatı için de geçerli olup olmadığına bakılmış ve Arap yazarların eserlerinden örnekler verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde, sırasıyla modern ve çağdaş dönemde yazılan Arapça otobiyografiler incelenmeye çalışılmıştır. Kabaca bir ayrımla, modern dönem yazarları ilk kuşak, çağdaş dönem yazarları ise ikinci kuşak otobiyograflar olarak sınıflandırılmış ve örnekler üzerinden incelenmiştir. Türün, Arap edebiyatında klasik ve modern dönemden geçerek çağdaş dönemde geldiği nokta dördüncü bölümde ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu alanda verilen örnekler daha çok Mısır, Suriye, Filistin ve Fas'tan seçilmiştir. Eserlerle ilgili yapılan incelemelerin ardından sonuç kısmında çağdaş dönem yazarlarının eserlerinde izlediği strateji ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, named as Autobiography In Contemporary Arabic Literature, aims to research how and under which circumstances autobiography authoring which completed it's recognition period as a new type of literature was introduced to Arab literature, its transformation -if exists-, and whether it differs from Western treatises of that were allegedly inspired or not. In this regard, autobiography was evaluated in terms of its connection with memory, its narrative features and author-narrator-main character identicalness. Additionally, connection and differences between autobiography and other types have been set forth. In second chapter, traces of first examples in both West and East in traditional era are examined. First of all, circumstances which yielded such type in Western literature, in other words social, spiritual, cultural and economical backgrounds were scrutinized and then it has been checked whether same conditions were applicable in arabic literature or not. A bunch of samples from authors who wrote in Arabic have been presented too. Arabic autobiographies written in modern and contemporary period have been reviewed in third and fourth chapter respectively. Based on a rough grouping, modern era authors have been classified as first generation, while contemporary period authors have been classified as second generation autobiographers and they were reviewed based on sampling. The final stage which is the evolution of the type started from traditional and modern era have been addressed at fourth chapter. Sample treatises were selected mostly from Egypt, Syria, Palestine and Morocco. After reviewing those samples, the strategy that contemporary era authors followed has been elaborated in conclusion section.