Denetimde kalite güvence sisteminin oluşturulması ve bir öneri
Creating quality assurance system in audit and a proposal
- Tez No: 606912
- Danışmanlar: DR. ALİ ALTUĞ BİÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kurumlar arası rekabetin arttığı günümüz koşullarında her kurum varlığını devam ettirme ve pazar payı ile kârlılığını artırma hedefindedir. Bu durum kurumların işleyişleriyle ilgili kural ve düzenlemelere bağlı kalıp kalmadığının değerlendirilmesini gerekli kılmaktadır. Denetim kurumlarının da bir işletme oldukları düşünüldüğünde denetim kurumların da belli düzenlemelere ve standartlara bağlı kalması önemlidir. Bu düzenlemeler ve standartlara olan bağlılık denetim kurumlarının denetim kalitesini biçimlendirecektir. Burada devreye denetim kurumlarının kendi kalitelerini denetlemek adına kuracakları Kalite Güvence Sistemleri girmektedir. Yapısal olarak denetim kurumlarının yaptıkları denetimler kapsamında bir güvence verme sorumluluklarının bulunması da güvence kontrolü yapmalarını gerekli kılmaktadır. Bu açıdan denetim kurumlarının kalite ve güvenceyi beraber sağlama gereklilikleri ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında denetim kurumlarının yürüttükleri bu süreçleri kamuya ayrıntılı bir biçimde ifade etmeleri ve böylelikle güven tesis etmeleri önemli hale gelmektedir. Burada denetim kurumlarının belli dönemlerde yayımladıkları şeffaflık raporları devreye girmektedir. Denetim kurumlarının denetim sürecinde kalite ve güvenceyi tesis etmeleri açısından şeffaflık raporlarında gerekli tüm detayları dürüst, bağımsız bir biçimde açıkladıklarından emin olmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's conditions where competition among firms is increasing, each firm aims to maintain its existence and increase its market share and profitability. This situation necessitates the assessment of whether or not the companies adhere to the rules and regulations regarding their operation. Considering that audit firms are also an enterprise, it is important that audit firms adhere to certain regulations and standards. These regulations and adherence to standards will shape the audit quality of audit firms. Here, Quality Control Systems, which will be established by the audit firms in order to audit their own quality, are included in the circuit. Structurally, the audit firms have the responsibility to provide assurance within the scope of their audits, which necessitates assurance checks. In this respect, it is necessary for audit firms to provide quality and assurance together. In addition, it becomes important for audit firms to explain these processes in detail to the public and to establish trust. Transparency reports issued by audit firms in certain periods come into play here. In order to establish quality and assurance in the audit process, audit firms need to ensure that they provide all the necessary details in an honest, independent manner in their transparency reports.