Study on improving China's drinking water quality management
Çin'in içme suyu kalite yönetimini geliştirmek konusunda çalışma
- Tez No: 542002
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TORÖZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Çevre Bilimleri, Mühendisliği ve Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bilim ve teknolojinin ilerlemesi ve gelişmesiyle beraber, Çin'deki içme suyu kalite standartları da aynı şekilde gelişmiştir. 1986 yılındaki İçme Suyu Kalitesi Standartları'ndan şuan geçerli olan standard'a (GB5749-2006) geçmekle birlikte, içme suyu kalite yönetimi sürekli olarak revize edilmiştir ve iyileştirilmiştir. Ama, su kirliliği durumunun gittikçe kritik seviye'ye yaklaşmasıyla, içme suyunda bulunma potansiyeli olan yeni kirletici türleri ortaya çıkmaya devam etmektedir. ancak Çin'de içme suyu kalite standartlarının revizyon sıklığı oldukça düşüktür ve bu da uygulama sırasında yeni kirletici maddelerin kontrol altına alınamamasına neden olmaktadır. Buna artı olarak, Çin'de su kalitesi test kurumlarının ortalama test kabiliyeti de oldukça azdır ve bu kaynakların da verimsiz tüketilmesine sebep olmaktadır. Teknik konulara ek olarak, içme suyu kalite standartları ile ilgili yasa ve yönetmelikler eksiktir. Yasal konuda eksiklik, su kalitesi standartlarının kapsamlı şekilde yerine getirlmesini zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada Çin'deki içme suyu kalite standartlarının geçmiş ve mevcut durumlarını göze alarak, onları Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Dünya Sağlık Örgütü, Japonya ve Rusya gibi önemli ülke ve örgütlerin geliştirdiği/yayımladığı ilgili standartlar veya yönergelerle karşılaştırılmıştır. Çeşitli içme suyu kalite standartlarının temel özellikleri ve uygulama süreci karşılaştırılmış ve analiz edilmiş, sonuç olarak Çin ve diğer ülkelerin içme suyu kalite standartları konusundaki farkları ve Çin'in su kalite standartlarını etkin bir şekilde uygulayabilme konusundaki eksiklikleri ve yetersizlikleri yansıtılmıştır. Ardından Problemleri ve yetersizlikleri çözmek için çeşitli yöntemler önerilmiştir. Çeşitli içme suyu kalite standartları ve önergelerinin karşılaştırılması sonucu, Çin'deki içme suyu kalite standardının eksikleri şunlar olarak özetlenmiştir. 1) revizyon süresi çok uzun, su kirliliği, halk sağlığı ve yeni potansiyel kirleticilerin gelişmesini takip etmek için standardın revizyon sıklığını artırmak önemlidir. 2) seçilen göstergeler çin'deki su kirliliğinin özelliklerini tam olarak temsil etmiyor. Çin'in içme suyu kalite standartları çoğunlukla diğer ülke ve örgütlerin standartlarını ve önergelerini referans almaktadır. Standardın yerel ve bölgesel kirlilik özelliklerini yansıtması içme suyu sağlığını korumakta daha faydalıdır. 3) Çin'in daha az gelişmiş bölgelerindeki içme suyu test laboratuvarının test kapasitesi iyi araştırılmadığı için bazı laboratuarların belirli göstergeleri test etme kapasitesi yok. 4) içme suyu kalite standartlarının uygulanmasını özellikle kalite testi ve izlenmesini destekleyen talimatların eksikliği vardır. 5) tekil içme suyu kalite standardı, Çin'in tamamen farklı su kaynağı kirliliği özelliklerine sahip bölgeleri için uygun olmayabilir. Farklı doğal, ekonomik özelliklere sahip bölgelere göre tasarlanan birden fazla düzenleme seviyesi bu soruna daha iyi bir çözüm olabilir. Bu araştırma ile, Çin'in içme suyu kalite standartlarının kapsamlı geliştirilmesi ve uygulanması, dolayısıyla halka güvenli içme suyu temininin sağlanabilmesi için bir yol haritası sunulması amaçlanmıştır. Bilimsel, ekonomik, işletilebilir bir içme suyu standartları oluşturmak önemlidir, ayrıca bu standartların doğru ve etkili bir şekilde uygulanmasını sağlayan bir yönetim sistemi oluşturmak önemlidir. Son olarak, yasal olarak yönetim kalitesini sağlayan su kalitesi yasalarının oluşturulması da önemlidir. içme suyu yönetimi sistemi şu özelliklere sahip olmalıdır: sistematik, kapsamlı, işletilebilir ve güncel. İçme suyu kalite yönetim sistemi, su kaynağından tüketiciye kadar olan tüm su dağıtım sürecini dikkate almalıdır. Ayrıca, bu tür bir yönetim sistemi çalıştırılabilir olmalı, çalıştırılamaz içme suyu yönetim sistemi sadece halk sağlığını tehlikeye atar. Son olarak, halk sağlığı, kentsel gelişim, su kalitesi yönetimi alanındaki son gelişmelerden haberdar olmak ve yararlanmak için içme suyu yönetim sistemi sık sık güncellenmeli ve revize edilmelidir. Yasal konularla ilgili olarak, bu çalışma içme suyu kalitesinin güçlü şekilde uygulanmasını güvence altına almak için yasal bir çerçevenin kurulmasını ve Çin'deki içme suyu kalitesinin korunamamasının sebeplerinden biri olan kapsamlı ve sistematik olmayan yasalar sorununun ortadan kaldırılmasını önermiştir. Su kaynağı, su temin tesisleri, su kalitesi izleme tesisleri, su dağıtım sistemleri dahil su temin sistemi boyunca öneriler yapılmıştır. Ayrıca daha verimli ödül/ceza politikalarının yardımıyla bilgilerin şeffaflığını sağlayarak içme suyu yönetiminde halkın katılımını arttırmak da önemlidir. Çin'in içme suyu kalite yönetim sisteminin güncel sorunları özetle su arıtma ve tedarik tekniği ve ekipmanı yönetimi, içme suyu dağıtım altyapısı yönetimi, su kalite test ve izleme yönetimi, acil durumda içme suyu kalite yönetimi, içme suyu kalitesinin yükselmesine katkıda bulunanların ödüllendirilmesi veya düşmesine sebep olanların cezalandırılması yönetimi alanlarındadır. İçme suyu yönetimini geliştirmeye yönelik öneriler şunlar olarak özetlenmiştir 1. Su arıtma tesisi yönetiminin geliştirilmesi 1) Su temini tesisleri içme suyu kalitesi için standartlar uygularken, düzenlenmiş göstergelere ek olarak, düzenlemede yeri olmayan yeni potansiyel kirleticileri de dikkate almaları gerekir. 2) İdareler, su temini tesislerini daha iyi yönetmek için su temini tesislerini, su kaynaklarını, kullandıkları teknoloji ve teçhizatı araştırmalı ve kayıt altına almalıdır. 3) Su temini tesisleri, su arıtma teknikleri hakkında ortak bir veri tabanı oluşturmalı, su arıtma verimliliğini artırmak ve maksimize etmek için deneyimleri paylaşmalı ve karşılaştırmalıdır. Bu ayrıca devletin su kalitesini teknoloji açısından daha iyi yönetmesi için de faydalı olacaktır. 4) Su arıtma tesisleri, su arıtma çalışmasının profesyonel uzmanlar tarafından yapılmasını sağlayacak olan personelin düzenli eğitimini ve denetimini vurgulayan bir sistem kurmalıdır. 5) Güncel olmayan teknik ve ekipmanın düzenli olarak gözden geçirilmesi ve kullanımdan kaldırılması, zararlı olduğu kanıtlanmış tekniklerin ve ekipmanların kullanılmasının yasaklanması, yeni ürünlerin, teknolojilerin ve süreçlerin araştırılması, geliştirilmesi ve uygulanmasının aktif olarak artırılması tavsiye edilir. 6) İçme su verilerinin şeffaflığının arttırılması ve idari ve kamusal denetim için su temin tesislerinden rapor verilmesi tavsiye edilir. 2. Su dağıtım altyapısı yönetiminin geliştirilmesi 1) İçme suyu kalite standartlarını uygulamak için boru hat ağları boyunca izleme konumlarını bilimsel olarak seçilmelidir. Düzenlenmiş göstergelere ek olarak, düzenlenmemiş potansiyel kirleticileri ve yeni kirleticileri de dikkate alınması önerilir. 2) İdare, kapsamlı bir boru hattı ağı veri tabanı oluşturmalı ve onu düzenli olarak güncellemelidir. Ayrıca, artık güvenlik gereksinimlerini karşılamayan yaşlı su dağıtım şebekesi yenilenmelidir veya değiştirilmelidir. Bu süreçte, ilgili devlet kurumları bir boru hattı malzeme ve inşaat teknolojisi veritabanı oluşturmalı ve daha iyi malzeme ve teknoloji kullanımını teşvik etmelidir. 3) Su dağıtım borularında meydana gelen ikincil kirlilikle mücadele etmek için, ilgili kuruluşlar ikincil kirlenmeye ilişkin veri tabanını düzenli olarak izlemeli ve oluşturmalı, kirlenmenin kökenini analiz etmeli ve bu kirlilik için uygun ve etkili bir çözüm bulmalıdır. 3. Su kalitesi test ve izleme yönetiminin geliştirilmesi 1) İçme suyu kalitesi için standartlar uygulanırken, düzenlenmiş göstergelere ek olarak, test izleme tesisleri de düzenlenmemiş potansiyel kirletici maddeleri ve yeni kirleticileri göz ardı etmemelidir. 2) İdari bölümler, test teknolojisi, personel ve ekipmanı içeren test tesisleri ve test kapsitesi hakkında bir veri tabanı oluşturmalıdır. İdari çerçeve, daha ileri ve kesin test teknolojisi ve ekipmanı kullanımını teşvik etmelidir. Ayrıca, yönetim sistemi kalite testinin kalitesini sağlamak için laboratuvar personelinin düzenli eğitimini şart olarak koymalıdır. 3) su kalitesi izleme tesisleri şeffaflıklarını arttırmalı ve test raporunu yetkililerle ve kamu ile paylaşmalıdır. 4) Su kalitesinin kolay ve zamanında anlaşılması için su dağıtım sürecinde mümkün olduğunda otomatik izleme sistemlerinin kullanılması önerilir. 3. Acil durum yönetiminin geliştirilmesi 1) Erken uyarı sisteminin yanı sıra ayrıntılı bir acil durum planı geliştirilmesi önerilir. Bu Su kalitesinde acil durum gerçekleştiğinde tepkinin zamanında ve etkili olmasını sağlar. 2) Geçmiş içme suyu acil durumlarından elde edilen veriler, benzer olayların tekrar yaşanmasını önlemek ve gelecekteki potansiyel acil durumlara daha iyi tepki vermek için sistematik olarak toplanmalı ve analiz edilmelidir.3) İçme suyu acil durum müdahalesi için uzmanlaşmış profesyonel bir ekip oluşturulmalıdır, bu uzman ekip kazalara müdahale edebilir ve talihsiz olayların olumsuz etkilerini sınırlayabilir ve sonunda içme suyu kalitesini zamanında ve etkili bir şekilde geri kazanabilirler. 4) Ani kirlilik olayı durumunda, ilgili departmanlar duruma daha iyi tepki verebilmek ve kazaların olumsuz etkilerini sınırlayabilmek için birbirleriyle ve kamu ile iletişim kurabilmelidir. 4. Halkın katılım yönetiminin geliştirilmesi 1) halk, içme suyu kalitesinin korunmasına katılmaya davet edilmelidir. İçme suyu temini ile ilgili tüm bilgiler halka açık olmalıdır. Ayrıca, su kalitesi acil durumları ortaya çıktığında, olası mağdurlar derhal bilgilendirilmeli ve bu nedenle kirli içme suyuna maruz kalmamalıdır. 2) İçme suyu kalitesi konusunda halkın eğitilmesi, bu konuda denetimde ve karar verme sürecinde yer almaları için teşvik edilmesi tavsiye edilir. 5. Ödül ceza politikasının geliştirilmesi Teşvik olarak olağanüstü performans sergileyen birimleri ve bireyleri ödüllendirmek için bir değerlendirme sistemi kurulmalıdır. Su güvenliğini tehlikeye atan faaliyetlerde bulunan bireyler ve kuruluşlar kişi ve kuruluşlar cezalandırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
With the progress and development of science and technology, the development of drinking water quality standards in China has been evolving, from 1986 Standards for Drinking Water Quality (GB5749-85) to current standard (GB5749-2006), drinking water management has undergone continuous revision and improvement. However, as water pollution situation worsens, the types of potential pollutants may appear in drinking water continue to increase, but the revision frequency of drinking water quality standards in China is rather low, resulting in the lack of control over emerging new pollutants during the implementation of water standards. On top of that, the average testing capability of water quality testing institutions in China is also rather low which results in wasted resources. In addition to technical issues, the quality standards lack related laws and regulations. Lack of legal enforcement makes fully implementing water quality standards difficult. This paper aims at the current status of drinking water quality standards in China, and compares respective standards or guidelines of United States, European Union, World Health Organization, Japan and Russia. The main characteristics and implementation process of various drinking water quality standards have been compared and analyzed, reflecting the differences between China's and other countries' drinking water quality standards and China's backwardness and deficiency in terms of effectively enforcing water quality standards. Then, several methods are proposed to solve the Problems and inadequacies such as increasing the revision frequency of drinking water standards, classifying one standard into different levels suited for different natural, social conditions, establish standard parameters and values based on local water characteristics rather than heavily referencing other standards. In legal aspect, this paper recommends the establishment of a legal framework to safeguard the effective implementation of standards for drinking water quality, eliminating problems such as incomprehensive, non-systematic laws failing to protect drinking water quality in China. Recommendations were made throughout the water supply system including water source, water supply facilities, water quality monitoring facilities, water distribution systems. It is also recommended to motivate public participation with openly shared data and reward penalty policies. Lastly, drinking water safety education integrated into public education is also helpful for raising awareness among younger generations. Through the research of this paper, author hopes to provide a roadmap to improve the development and implementation of China's drinking water quality standards, to ensure safe drinking water supply for the public.