Design and experimental verification of resonance damping methods for a shunt active power filter with LCL filter
LCL filtreli aktif güç filtresi için resonance sönümleme yöntemlerinin tasarımı ve deneysel doğrulaması
- Tez No: 606943
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
LCL filtresinin rezonans problemi için farklı sönümleme yöntemlerini incelemek ve uygulamak amacıyla LCL filtreli Şönt Aktif Güç Filtresi (ŞAGF) tasarlanmış ve uygulanmıştır. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında pasif sönümleme (PS) yöntemi, aktif sönümleme (AS) yöntemi ve konvertör tabanlı sönümleme yöntemi incelenmiş ve güç kayıpları, rezonans sönümleme performansları, harmonik kompanzasyonu üzerindeki etkileri ve maliyetler açısında kıyaslaması yapılmıştır. Bu tezde, LCL filtresinin rezonansını sönümlemek için dönüştürücü tabanlı aktif sönümleyici (DTAS) yöntemi önerilmiştir. Ayrıca, ŞAGF için LCL filtresinin tasarımı sunulmuş ve tasarımdaki zorluklar ele alınıp, ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Bu tez çalışmasında, LCL filtreli ŞAGF prototipi altı darbeli doğrultucunun 15A'e kadar düşük dereceli harmonik akımlarını kompanze etmek için tasarlanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, LCL filtreli ŞAF için bir kontrol algoritması geliştirilerek uygulanmıştır. LCL filtreli ŞAGF için geliştirilen kontrol algoritması ve uygulanan sönümleme yöntemlerinin kararlı ve dinamik durumlardaki performansları kapsamlı deneysel sonuçlarla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A Shunt Active Power Filter (SAPF) with LCL filter is designed and constructed in order to examine and apply various damping methods for the resonance issue of LCL filter. In this thesis work, by this means, passive damping (PD) method, active damping (AD) method and auxiliary converter based damping method are investigated and compared according to power losses, resonance damping performance, impact on harmonic compensation and implementation cost. A converter based active damper (CBAD) method is proposed in this thesis to suppress the resonance of LCL filter. Additionally, the design of LCL filter for SAPF is presented and the constraints of the design are conducted and explained in detail. In this thesis study, the implemented SAPF with LCL filter prototype is designed to compensate dominant low order harmonic currents of six pulse rectifiers up to 15A. In the scope of this thesis, a control algorithm is developed and applied to the SAPF with LCL filter prototype. The performances of LCL filter interfaced SAPF with the developed control algorithm and the applied damping methods are verified in the steady-state and dynamic situations with comprehensive experimental results.