Sıçanlarda kronik öngörülemeyen hafif stresin neden olduğu depresyon modelinde propolisin vasküler fonksiyonlar üzerine etkileri
The effects of propolis on thoracic aorta functions in chronic unpredictable mild stress-induced depression model of rats
- Tez No: 606948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİL SELCEN GÖÇMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada antiinflamatuvar, antioksidan,vazodilatör ve antihipertansif etki gösteren propolisin, kronik öngörülemeyen hafif stresin neden olduğu depresyon modeli geliştirilen sıçanların vasküler fonksiyonları üzerindeki etkileri ve bu etkilerin olası mekanizmalarının araştırılması amaçlandı. Yöntem: Sıçanlar 4 gruba ayrıldı (n=8): kontrol, kontrol+propolis, stres, stres+propolis. 35 gün boyunca, kontrol+propolis ve stres+propolis gruplarına oral yoldan propolis ekstresi (100 mg/kg) uygulanırken, stres ve stres+propolis gruplarındaki sıçanlara, farklı tip stresörler uygulandı. Sıçanların depresyon-benzeri davranışlarını değerlendirmek için zorunlu yüzme testi uygulandı. Stres belirteci olarak serum kortikosteron düzeyi ölçüldü. Vasküler fonksiyonlar izole organ deneyleri yapılarak ölçüldü. Ek olarak torasik TNFα, IL-1β ve eNOS düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the effects of propolis which has antiinflammatory, antioxidant, vasodilator and antihypertensive activities, and the possible mechanisms on vascular functions in the CUMS-induced depressive rats. Method: Rats were divided into 4 groups (n=8): control, control+propolis, stress, stress+propolis. The extract of propolis (100 mg/kg) was administered orally to control+propolis and stress+propolis groups, also in stress and stress+propolis groups, rats were subjected to different types of stressors daily for 35 days. The forced swimming test (FST) was applied for evaluation of depression-like behavior. Serum corticosterone level was measured as stress marker. Vascular functions were measured by isolated organ bath experiments. In addition, the levels of thoracic TNFα, IL-1β and eNOS were assessed.