Türkiye'de uygulanan yatırım teşvik politikalarının incelenmesi: TR61 bölgesinde sektörler bazında karşılaştırmalı analiz
Investigation of investment incentive policiesapplied in Turkey: comparative analysis bysector in Tr61 region
- Tez No: 606950
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL BAYKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Teşvikler, devletin iktisadi yaşama müdahale etmesi gerektiği hususuna vurgu yapan yaklaşımların bir uzantısı olarak şekillenmiştir. Bu kapsamda teşvikler, devletlerin en önemli piyasaya müdahale araçlarından biri konumuna gelmiştir. Devletler, maliye politikasının bir aracı olarak ekonomik kalkınmanın sağlanabilmesi ve toplumun belirli bir refah seviyesine ulaşabilmesi açısından mevcut sosyo-ekonomik ve toplumsal yapılarına uygun olarak teşvik politikalarını uygulamaktadırlar. Türkiye'de uygulanan yatırım teşvik politikaları uzun bir tarihi geçmişe sahip olup, Osmanlı İmparatorluğu döneminde sanayinin desteklenmesi amacıyla 1863 yılında“ Islah-ı Sanayi Komisyonu”nun oluşturulması ile başlamış ve Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren günümüze kadar, dönemin gereksinimleri ile uyumlu teşvik unsurları uygulana gelmiştir. Bu çalışmada, öncelikle devletin ekonomiye müdahalesi ve teşviklerin teorik temellerini açıklayan iktisadi düşünce kuramları kronolojik olarak ayrıntılı bir şekilde ele alınmış ve ekonomi politikası içinde teşviklerin yeri, teşvik kavramı, gerekçeleri, özellikleri ve sınıflandırılması detaylı bir şekilde incelenmiştir. Daha sonra, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren uygulanan yatırım teşvik politikaları incelenmiş, 2012 yılında 2012/3305 sayılı karar kapsamında yürürlüğe giren yeni teşvik sistemi detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde, yatırım teşvik belgelerine ilişkin istatistiklerden yararlanmak suretiyle, TR61 (Antalya, Isparta, Burdur) bölgesinde, bölgesel teşvikler kapsamında, 2012-2018 yılları arasında uygulanan yatırım teşviklerinin sektörler bazında karşılaştırmalı analizi yapılmış, teşvik sisteminde etkinliği ve verimliliği artıracak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Incentives are shaped as an extension of approaches that emphasize that the state should intervene in economic life.In this context, incentives have become one of the most important market intervention tools of the states. In order to achieve economic development and to reach a certain level of prosperity as a means of fiscal policy, states implement incentive policies in line with their existing socio-economic and social structures.Investment incentive policies applied in Turkey has a long history.It started with the establishment of the“Islah-ıSanayiKomisyonu”in 1863 in order to support the industry during the Ottoman Empire.From the first years of the Republic to the present day, incentive elements in line with the requirements of the period have been implemented. In this study, first of all the intervention of the state to economy and economic thought theories explaining the theoretical foundations of incentives are discussed in detail in chronological order.The place of incentives in economic policy, the concept of incentives, reasons, characteristics and classification of incentives are examined in detail.Then, investment incentive policies applied since the first years of the Republic were examined.The new incentive system, which came into force in 2012 within the scope of decision 2012/3305, was discussed in detail. In the last part of the study, a comparative analysis of the investment incentives applied between 2012 - 2018 in the TR61 (Antalya, Isparta, Burdur) region between 2012 and 2018 was made by using statistics related to investment incentive certificates, suggestions have been developed to increase efficiency and productivity in the incentive system.