Borçka Baraj Gölü'ndeki Tatlısu kefali (Squalius orientalis Heckel, 1847)'nin bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some biological characteristics of the chub (Squalius orientalis Heckel, 1847) in Borçka Dam Lake
  1. Tez No: 606975
  2. Yazar: YUNUS DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KALAYCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Borçka Baraj Gölü'ndeki Tatlısu Kefali (Squalius orientalis Heckel, 1847)'nin bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Çalışma boyunca toplam 392 adet örnek elde edilmiştir. İncelenen tüm örneklerin boyları 14,1 cm ile 53,2 cm arasında, ağırlıkları ise 28,08-2267,00 g dağılım göstermiş olup ortalama boy ve ortalama ağırlık sırasıyla 28,3±7,83 cm ve 364,35±353,86 g olarak hesaplanmıştır. Erkek bireylerin boyları ve ağırlıkları 14,1 cm–46,0 cm ve 28,08 g–1325,98 g arasında dağılım göstermiş ve ortalama boyu 24,7±6,65 cm, ortalama ağırlığı ise 229,29±221,62 g olarak belirlenmiştir. Dişi bireylerin boyları ve ağırlıkları 15,4 cm–53,2 cm ve 37,84 g–2267,00 g arasında dağılım göstermiş olup ortalama boyu 30,1±7,73 cm, ortalama ağırlığı 432,08±386,25 g olarak hesaplanmıştır. İncelenen örneklerin dişi, erkek ve tüm bireylere ait boy-ağırlık ilişkileri sırasıyla; W=0,0035L3,369, W=0,0058L3,216 ve W=0,0043L3,306 şeklinde hesaplanmıştır. İncelenen dişi, erkek ve tüm bireylerde büyümenin pozitif allometrik (b>3) olduğu belirlenmiştir. Pullardan yapılan yaş okumaları sonucunda tüm bireylerde yaş dağılımının 3 ile 16 yaşları arasında değiştiği belirlenmiştir. Yakalanan en küçük balığın 14,1 cm boyda ve 3 yaşında olduğu, en büyük balığın 53,2 cm boya sahip ve 16 yaşında olduğu belirlenmiştir. İlk cinsi olgunluk boyu erkek bireyler için 20,6 cm, dişi bireyler için ise 21,3 cm olarak tahmin edilmiştir. S. orientalis türünün Borçka Baraj Gölü'ndeki üreme periyodunun Nisan-Temmuz ayları arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological characteristics of the chub (Squalius orientalis Heckel, 1847) in Borçka Dam Lake were investigated. A total of 392 samples were obtained during the study. The lengths of all samples examined were between 14.1 cm and 53.2 cm and their weight ranged from 28.08 to 22267.00 g, the mean length was 28.3 ± 7.83 cm and the mean weight was 364.35 ± 353.86 g. The total length and weight of males varied from 14.1 cm to 46.0 cm and from 28.08 g to 1325.98 g, also the mean length and weight were calculated as 24.7±6.65 cm and 229.29±221.62 g, respectively. The total length and weight of females were ranged from 15.4 cm to 53.2 cm and from 37.84 g to 2267.00 g, also the mean length and weight of females were calculated as 30.1±7.73 cm and 432.08±386.25 g, respectively. The length-weight relationships of the examined samples were determined as W = 0.0035L3.369 for females, W = 0.0058L3.216 for males and W = 0.0043L3.306 for all individuals. It was determined that growth type was positive allometric (b> 3) in examined females, males and all individuals. As a result of age readings made from scales, it was found that age distribution ranged between 3 and 16 years in all individuals. The smallest fish caught was 14.1 cm in length and 3 years old, while the largest fish caught was 53.2 cm in length and 16 years old. The length at first maturity were estimated as 20,6 cm for males and 21,3 cm for females. It was determined that the reproductive period of S. orientalis in Borçka Dam Lake was between April and July.