Menopozdaki kadınların menopoza bakış açısı ve cinsel yaşam kalitesi
Menopausal perspective and qualiy of women in menopause
  1. Tez No: 607077
  2. Yazar: MERVE AYTEN TEZCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, menopoz dönemdeki kadınların cinsel yaşam kalitelerinin belirlenmesi ve cinsel yaşam kalitesinin menopozal tutumlar ve yakınmalarla ilişkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki çalışmanın evrenini, Kocaeli Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ağustos-Kasım 2018 tarihleri arasında poliklinikten başvuran ve yatan 146 menopozlu hasta olmuştur. Örneklem seçimine gidilmeden evren üzerinde çalışılmak istenmiş, ancak çalışmaya katılmaya gönüllü 110 (%77,3) kadın örneklemi oluşturmuştur. Veri toplama işlemine başlamadan önce etik kurul onayı ve hastaneden çalışma izni alınmıştır. Araştırma verileri, tanımlayıcı veri toplama formu, Menopoz Tutum Değerlendirme Ölçeği (MTDÖ) ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği (CYKÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı-yüzdelik hesaplamaları, Kruskal Wallis testi, pearson korelasyon analizi, Anova testi ve t testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların %53,6'sının 52 yaş ve üzerinde olduğu, %70'inin bir işte çalışmadığı, %87,3'ünün evli olduğu ve %60,9'unun kronik hastalığı olduğu belirlenmiştir Kadınların %60,9'u menopoza girdiğinde olumsuz duygular hissettiğini belirtmiştir. Kadınların %71,8'i cinsel yaşamının ne iyi, ne de kötü olduğunu, %54,5'i cinsel ilişki sayısı/sıklığının menopoz öncesine göre azaldığını belirtmiştir. Kadınların %51,8'i cinsel istek azlığı yaşadığını ve %40,9'u eşinin/cinsel partnerinin cinsel isteğinin azaldığını belirtmiştir. Kadınların MTDÖ alt boyutlarından“pozitif duygusal”alt boyutu puan ortalaması 11,13±3,39 olarak,“negatif duygusal”alt boyutu puan ortalaması 8,90±2,12 olarak;“aile ilişkileri”alt boyutu puan ortalaması 7,45±2,18 ve“davranışsal”alt boyut puan ortalaması 7,56±2,02 olarak bulunmuştur. Kadınların CYKÖ puan ortalaması 55,64±13,07'dir. MTDÖ alt boyutlarından“negatif duygusal”alt boyut puan ortalaması ile“pozitif duygusal”alt boyutu ve CYKÖ puan ortalaması arasında negatif yönde zayıf ilişki saptanırken,“aile ilişkileri”ve“davranışsal”alt boyutları ile pozitif yönde zayıf ilişki saptanmıştır. Kadınların menopoza ilişkin olumsuz tutumunun menopoz belirtileri üzerine de olumsuz etkisi olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the quality of sexual life of menopausal women and to investigate the relationship between sexual quality of life and menopausal attitudes and complaints The universe of this descriptive and cross-sectional study consisted of 146 menopausal patients admitted to the outpatient clinic of Kocaeli University Training and Research Hospital between August and November 2018. We wanted to work on the universe without selecting the sample, but 110 women (77.3%) volunteered to participate in the study. Ethics committee approval and work permit were obtained from the hospital before starting the data collection process. The research data, descriptive data collection form, Menopause Attitude Assessment Scale (MBRS) and Sexual Quality of Life Scale (SRS) were used. In the evaluation of the data, number-percentage calculations, Kruskal Wallis test, pearson correlation analysis, Anova test and t test were used. 53.6% of the women participated in the study were 52 years or older, 70% were not employed, 87.3% were married and 60.9% of womens stated that they felt negative emotions when they went through the menopause. 71.8% of women stated that their sexual life was neither good nor bad, and 54.5% stated that the number / frequency of sexual intercourse decreased compared to the premenopausal period. 51.8% of the women stated that they had low sexual desire and 40.9% stated that their sexual desire of their spouse / sexual partner decreased. The mean score of the positive emotional“sub-dimension of the women's MBRS sub-dimensions was 11.13 ± 3.39, and the mean score of the negative emotional”sub-dimension was 8.90 ± 2.12; The mean score of the“family relations”sub-dimension was 7.45 ± 2.18 and the mean score of“behavioral”sub-dimension was 7.56 ± 2.02. The mean SESQ score of the women was 55.64 ± 13.07. There was a negative correlation between the negative emotional subscale score and the positive emotional subscale and SRS mean score, while the negative correlation was found between the“family relations”and“behavioral”subscales. The negative attitudes of women about menopause also have a negative effect on menopause symptoms.