Klasik hodgkin lenfoma hastalarının izleminde interim pet'in prognostik değeri
Prognostic value of interim PET in the management of patients with classical Hodgkin lymphoma
- Tez No: 607078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE EŞKAZAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Klasik Hodgkin Lenfoma Hastalarının İzleminde İnterim PET'in Prognostik Değeri Giriş-Amaç: Hodgkin Lenfoma (HL) hastalarının tedavi yanıtının değerlendirilmesi ve prognozu hakkında fikir edinilmesi açısından tedavi sırasındaki interim PET'in önemi vardır. Bu çalışmada, interim PET'in klasik HL (KHL)'da erken dönemde tedaviye yanıtın değerlendirilmesi ve uzun dönem klinik sonlanımları öngörmedeki değeri araştırıldı. Hastalar ve Metot: 2013-2018 yılları arasında KHL tanısı ile takip ve tedavi olan hastalar geriye dönük olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, risk grupları, tedavi öncesi evreleme (PET0), 2-4 kür kemoterapi sonrası interim (PET1) ve tedavi sonu (PET2) PET sonuçları, tedavi yanıtları ile uzun dönem sonuçları irdelendi. Bulgular: Çalışmaya 69 (38 erken, 31 ileri evre) hasta dahil edildi. PET1 hastaların 55'inde negatif ve 14'ünde pozitifti. Progresyon üzerine etkili olabilecek faktörler karşılaştırmalı olarak analiz edildiğinde, yalnızca PET1 sonucu ve B semptomunun anlamlı bağımsız prognostik değeri olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Prognostic Value of Interim PET in the Management of Patients with Classical Hodgkin Lymphoma Introduction-Aim: Interim PET is important for evaluating the treatment response and for anticipating the prognosis of patients with Hodgkin lymphoma (HL). In this study, we investigated the impact of interim PET on predicting the early treatment responses and long-term clinical outcomes in classical HL (CHL). Patients and Methods: The patients with CHL, who were treated and followed between 2013-2018 were retrospectively analyzed. Demographic data, risk groups, pre-treatment (PET0), interim [PET after 2-4 cycles of chemotherapy - (PET1)] and end of treatment (PET2) PET results, treatment responses and long-term outcomes were evaluated. Results: We included 69 (38 early and 31 advanced stage) patients in the study. After 2-4 cycles of chemotherapy, 55 patients had negative PET1 and 14 patients had positive PET1. Among the possible factors that may a role in disease progression, only PET1 and B symptoms were shown to have an independent prognostic value in comparative analysis.