Postmenopozal osteoporotik hastalarda sarkopeni değerlendirmesi ve yaşam kalitesi ölçeği sarqol anketi değerlendirmesi
Evaluation of sarcopenia by sarqol questionnaire in postmenopausal oteoporotic patients
- Tez No: 607079
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÜLKÜ AKARIRMAK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Sarkopeni, yaş ilişkili olarak kas kütlesi ve fonksiyonunda azalma ile giden, yaşlı hastalarda olumsuz sonuçlara neden olabilen önemli bir sağlık sorunudur. Çalışmamızın amacı postmenopozal yaşlı hastalarda osteoporoza ek olarak sarkopeni varlığında tek başına osteoporoz olan hastalara göre azalmış yaşam kalitesini göstermektir. Sarkopeninin yaşam kalitesine olumsuz etkisini değerlendiren, jenerik yaşam kalitesi anketi kullanılan birçok çalışma yapılmıştır. Jenerik anketler sarkopeninin yaşam kalitesine etkisini saptamada yeterli olmamaktadır. Çalışmamızda sarkopeni spesifik SarQoL® anketini sarkopeninin yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek için kullandık. Gereç ve Yöntemler: 65 yaş ve üstü 84 DXA ile osteoporoz teşhisi olan olgu çalışmaya dahil edildi. Avrupa Yaşlılarda Sarkopeni Çalışma Grubu (European Working Group on Sarcopenia in Older People, EWGSOP) tanımına göre fiziksel performans, kas kütlesi ve kas kuvveti değerlendirilerek sarkopeni teşhisi kondu. Kas kütlesi bioimpedans (BIA) cihazı ile değerlendirildi. Cihaz tarafından verilen yağsız vücut kütlesi (FFM) ile iskelet kas kütlesi (SMM) değeri elde edildi ve boyun karesine bölünerek iskelet kas indeksi (SMI) elde edildi. Genç erişkin populasyonun 2 standart deviasyon (SD) altında kalan değerler düşük kas kütlesi olarak kabul edildi. Fiziksel performans zamanlı kalk ve yürü testi ile değerlendirildi. Kas kuvveti el dinamometresi ile değerlendirildi. Sağlıkla ilişkili yaşam kalitesi sarkopeniye spesifik olarak geliştiririlmiş SarQoL®anketi ile değerlendirildi. Bulgular: Değerlendirilen 84 osteoporoz hastasının 28' inde sarkopeni tanısı kondu. Sarkopeni ve osteoporoz birlikte bulunan hastalarda tek başına osteoporoza göre SarQoL® ve tüm alt kategorilerinde azalmış QOL skoru bulundu. Sarkopeninin komponentlerinden olan el sıkma kuvveti ve fiziksel performansı değerlendirmek için kullanılan zamanlı kalk ve yürü testi QOL ile bağımsız bir şekilde anlamlı olarak ilişkili olarak bulundu. Sonuç: Sarkopeni azalmış kemik mineral yoğunluğu (KMY) ile ilişkilidir. Ek olarak sarkopeni ve osteoporoz kombinasyonu tek başına osteoporoza göre anlamlı olarak azalmış QOL ile ilişkilidir. El sıkma kuvveti ve zamanlı kalk ve yürü testi bağımsız bir şekilde QOL ile ilişkili olarak bulundu. Sarkopeni varlığı ile artmış kırık oranı arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Sarcopenia, an age related decline in muscle mass and function, is one of the most important health problems in elderly with a high rate of adverse outcomes. The aim of this study was to determine if sarcopenia in the presense of osteoporosis increases the risk of decreases quality of life (QOL) in postmenopausal elderly women compared to women with osteoporosis alone. Generic tools may not be able to detect effect of sarcopenia on QOL. We used sarcopenia specific SarQoL® questionniare to assess the impact of sarcopenia on QOL. Material and Methods: We included 84 community dwelling older women 65 years of age and over with diagnosed osteoporosis. According to EWGSOP (European Working Group on Sarcopenia in Older People) definition sarcopenia was defined by presense of low muscle mass, muscle strength and physical performance. Sarcopenia specific, self administered SarQoL® questionniare was used to assess HRQoL. Results: Sarcopenia was diagnosed in 28 out of 84 osteoporosis patients. We found that women with both osteoporosis and sarcopenia has poorer QOL compared to women with osteoporosis only. The score of the SarQoL® questionniare and all domains had significantly lower scores with combination of sarcopenia and osteoporosis. Components of sarcopenia, handgrip strength and physical performance were found to be indepentenly related with QOL. Conclusion: Sarcopenia was associated with decreased bone mineral density. In addition combination of sarcopenia and osteoporosis was related to poor QOL. Our results are analogous to previous studies.