Entezitle ilişkili artritli çocuklarda yoga ve ev egzersiz programının fonksiyonel durum üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison the effects of yoga and home exercises on functional status in children with enthesitis related arthritis
  1. Tez No: 607090
  2. Yazar: EZGİ YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN KAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, entezitle ilişkili artriti olan çocuklarda uygulanan yoga programının etkinliğini araştırmak hedeflenmiştir. Çalışmaya yoga grubunda 11, ev egzersizi grubunda 10 olmak üzere 21 entezitle ilişkili artriti olan çocuk alındı. Çocuklar çalışmaya başladıklarında ve sekiz hafta sonrasında ağrı (vizüel analog skala), fonksiyonel durum (altı dakika yürüme testi, zamanlı merdiven inip çıkma testi, lateral köprü testi), omurga hareketliliği (modifiye Schöber testi, gövde lateral fleksiyon) ve yaşam kalitesi (PedsQL çocuk ve ebeveyn formu) açısından değerlendirildiler. Çocuklar sekiz hafta boyunca bulundukları gruba göre haftada iki kez egzersiz yaptılar.
Özet (Çeviri)
Investigating the effectiveness of yoga program in children with enthesitis related arthritis was aimed in this study. Twenty-one children with enthesitis-related arthritis, 11 in the yoga group and 10 in the home exercise group, were included in the study. Children were assessed at baseline and after eight weeks regarding to pain (Visual Analog Scale), functional status (six-minute walk test, stair climb test, lateral bridge test), spinal mobility (modified Schöber test, trunk lateral flexion) and quality of life (PedsQL children and parent form). Children performed exercise twice a week for eight weeks, depending on their group.