Gebe kalma şeklinin çocuklarda hipospadias oluşumu üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of pregnancy on the formation of hypospadias in children
  1. Tez No: 607096
  2. Yazar: SOLMAZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELİZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Araştırma, gebe kalma şeklinin çocuklarda hipospadias oluşumu üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte yürütülen araştırmanın örneklemini, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Klinik ve Polikliniği'ne başvuran ya da Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi Servisi' nde yatan, çalışmaya katılmayı kabul eden, 18 yaş üzeri ve onamları alınan, işitme ve iletişim problemi olmayan spontan gebelik sonucu doğan 166 ve yardımcı üreme tekniğiyle (YÜT) gebelik sonucu doğan 27 hipospadiaslı çocuğun anneleri oluşturdu. Araştırmaya dahil edilecek annelere araştırmacı tarafından literatür bilgisi doğrultusunda hazırlanan Sosyodemografik Özellikleri Belirleme Formu ve YÜT' e Đlişkin Veri Toplama Formu kullanılarak anket uygulandı. Araştırmaya dahil edilen bütün annelere Sosyodemografik Özellikleri Belirleme Formu dolduruldu. Hipospadiaslı çocuğuna Yardımcı Üreme Tekniği (YÜT) ile gebelik oluşumu sonucunda sahip olan annelere YÜT'e Đlişkin Veri Toplama Formu dolduruldu, spontan gebelik sonucunda sahip olan annelere başka herhangi bir form doldurulmadı. Verilerin analizinde Student-t testi, Mann Whitney U testi, Kikare ve Fisher Exact testleri kullanıldı. Bulgular: Araştırmanın örneklemine dahil edilen hipospadiaslı çocukların %86.0' ının spontan gebelik sonucu, %14.0' ının YÜT sonucu doğduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the effect of conception on hypospadias formation in children. Materials and Methods: The sample of this descriptive study consisted of mothers who applied to Pediatric Surgery and Pediatric Clinic and Polyclinic of Cebeci Hospital, Ankara University School of Medicine or mothers of 166 children who were admitted to the Pediatric Surgery and Pediatric Urology Service, who agreed to participate in the study, who were over 18 years of age and whose consent was obtained and who were born as a result of spontaneous pregnancy without hearing and communication problems and biological mothers of 27 children with hypospadias born as a result of pregnancy by using Assisted Reproductive Technique ( ART). A questionnaire was applied to the mothers to be included in the study using the Sociodemographic Characteristics Form and Data Collection Form about ART which were prepared by the researcher in accordance with the literature. Sociodemographic Characteristics Form was filled out for all mothers included in the study. The mother of children with hypospadias, who had pregnancy by using Assisted Reproductive Technique, filled out a Data Collection Form regarding ART, however, no form was given to the mothers who had spontaneous pregnancy. Student-t, Mann Whitney U test, Chi-square and Fisher Exact tests were used for data analysis. Results: It was found that 86.0% of the children with hypospadias included in the study sample were born as a result of spontaneous pregnancy and 14.0% of them as a result of ART.