Plasenta previa ve plasenta invazyon anomalilerinin (plasenta akreata, plasenta inkreata, plasenta perkreata) görülme sıklığının ıvf gebelik ve spontan gebelik sağlanan hastalarda karşılaştırılması
Comparison of the incidence of placenta previa and placental invasion anomalies (placenta accreta, placenta increata, placenta percreata) in patients with ivf and spontaneous pregnancies
  1. Tez No: 908242
  2. Yazar: ŞÜHEDA GÜNBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışmada plasenta previa ve plasenta invazyon anomalilerinin görülme sıklığında konsepsiyon şeklinin ( IVF veya spontan gebelik) ve geçirilmiş intrauterin cerrahilerin belirleyici faktör olup olmadığını değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız PAS için sevk merkezlerinden biri üçüncü basamak bir hastane olan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları Kliniğinde 2008 yılı Ocak ile 2023 yılı Ekim tarihleri arasında retrospektif ve tek merkezli olarak planlanmıştır. Kliniğe başvuran 20 hafta üzeri; spontan gebelik elde eden grup (SGG) (n:30.128), donmuş embriyo transferi (DET) ve taze embriyo transferi (TET) şeklinde infertilite yöntemleri ile gebe kalan (n:1777) hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, obstetrik (gravida, parite, gebelik kayıpları, doğum şekli ve jinekolojik öyküleri (geçirilmiş uterin cerrahiler, küretaj, histeroskopik müdahaleler) , infertilite tanısı olan hastaların tanı ve IVF tedavi protokolleri (TET,DET), elde edilen gebelik sonuçları veri tabanından alınarak değerlendirilmiştir. Tüm hastalar gebe kalma şekline göre SGG, DET ve TET olarak gruplandırılmış ve plasenta invazyon anomalisi görülme durumları risk faktörleri göz önüne alınarak uygun gruplara ayrılarak gebelik sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların 30.128'ini SGG, 1777'sini IVF yöntemleri ile sağlanan gebelikler oluşturmaktaydı. IVF grubunda, TET ile gebe kalan hasta sayısı 1155 iken, DET ile gebe kalan hasta sayısı 622 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate whether mode of conception (IVF or spontaneous pregnancy) and previous intrauterine surgeries are determinant factors in the incidence of placenta previa and placental invasion anomalies. Materials and methods: Our study was planned retrospectively and single-center in the Obstetrics and Gynecology Clinic of Gazi University Medical Faculty Hospital, a tertiary referral center for PAS, between January 2008 and October 2023. Patients who were admitted to the clinic and conceived with infertility methods such as frozen embryo transfer (FET) and fresh embryo transfer (Fresh) (n:1777) and naturally conceived group (NCG) (n:30,128) with a gestation period over 20 weeks were included in the study. Demographic characteristics, obstetric (gravida, parity, pregnancy loss, mode of delivery and gynecologic history (previous uterine surgeries, curettage, hysteroscopic interventions), diagnosis and IVF treatment protocols (fresh, FET) of patients with infertility diagnosis, and pregnancy outcomes were evaluated from the database. All patients were grouped as NCG, FET and Fresh according to the method of conception and the pregnancy outcomes were compared by dividing them into appropriate groups considering the risk factors for placental invasion anomaly. Results: Of the patients included in the study, 30,128 were NCG and 1777 were IVF pregnancies. In the IVF group, the number of patients who conceived with Fresh was 1155, while the number of patients who conceived with FET was 622.