Farklı rezin matriks seramik bloklarınkalınlıklarının rezin simanlarınpolimerizasyonlarına etkisi
The effect of thickness of different resin matrixceramic blocks on polymerization of resin cements
  1. Tez No: 607109
  2. Yazar: BÜŞRA GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı farklı kalınlıklardaki üç farklı rezin matriks seramik blokların, rezin simanın mikrosertliği üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda; polimer infiltre ceramic (Vita Enamic, Vita Zahnfabrik), rezin nano seramik (Lava Ultimate, 3M ESPE) ve nanoseramik (GC Cerasmart, GC) olmak üzere üç farklı rezin matriks seramik blok değerlendirilmiştir. Her bir seramik bloktan 0,5 mm, 1 mm ve 1,5 mm kalınlıklarında ve 8 mm çapında kesitler alınmıştır ve her bir grupta 10 resin matriks seramik disk içeren 9 grup oluşturulmuştur (n=10). Tranlusent light cure rezin siman (RelyX Veneer; 3 M ESPE) 6 mm çapında ve 0.5 mm yüksekliğindeki paslanmaz çelik kalıba yerleştirilmiştir. Simanın üzerine rezin matriks seramik örnekler yerleştirilmiş ve LED ışık cihazı (Venus VE-215I, Venus Foshan Medical Company) kullanılarak örneklerle temas sağlayacak şekilde 30 sn ışık uygulanmıştır. Vicker's mikrosertlik ölçümleri rezin simanın alt yüzeyinden, 50 g kuvvet 15 sn süresince uygulanarak, her örnek için üç defa ölçüm yapılmıştır. Üç ölçümün ortalaması alınmış ve bu değer örneğin Vicker's mikrosertlik değeri olarak belirlenmiştir. Verilerin analizi için SPSS 20 (SPSS Inc; Chicago, ABD) programı kullanılarak çift yönlü ANOVA ve Tukey çoklu karşılaştırma testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of the different thickness of three types of resin matrix ceramics on microhardness of the underlying light-cured resin cement material. Material and Method: Three types of resin matrix ceramics were analyzed in this study: polymer infiltrated ceramic (Vita Enamic, Vita Zahnfabrik), resin nano ceramic (Lava Ultimate, 3M ESPE) and nano ceramic (GC Cerasmart, GC). Each ceramic block was sectioned 0.5 mm, 1 mm and 1.5 mm thickness with a diameter of 8 mm. The combination of all parameters rendered a total of 9 groups, each containing 10 resin matrix ceramic discs (n = 10). A translucent light-cured luting resin (RelyX Veneer; 3 M ESPE) was applied on a stainless steel with a central hole measuring 6 mm in diameter and 0.5 mm in depth. The resin cements were polymerized through prepared resin matrix ceramic discs for 30 seconds with the LED curing unit held (Venus VE-215I, Venus Foshan Medical Company) in direct contact with the ceramic. Vickers measurements were performed from the bottom of the resin cement samples by 3 different indentation points under a load of 50 g and 15 seconds of indentation time. The average value of the 3 readings for each sample was recorded as the Vickers hardness number. Data were analyzed using two way ANOVA and Tukey post hoc analysis.