Farklı ağız gargalarının rezin matriks seramiklerin yüzey özellikleri ve renk stabilitesine etkilerinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the effects of different mouthwashes on the surface properties and color stability of resin matrix ceramics
- Tez No: 734255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA YILMAZ SAVAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; 5 farklı materyale (Shofu Block (HC), Brilliant Crios (BC), Grandio Blocs (GR), Cerasmart (CS), IPS e.max CAD (EM)), 5 farklı ağız gargarası (Klorhex, Andorex, Tantum Verde, Listerine Cool Mint, Listerine Total Care Zero, distile su) uygulamasının yüzey pürüzlülüğü (Ra), mikrosertlik (VHN), renk (ΔE00) ve translusens parametresi (TP00) üzerine olan etkilerinin incelenmesidir. Bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) bloklardan 14x16x1,2 mm boyutlarında kesitler alınarak her materyalde 60 adet olmak üzere toplam 300 adet örnek elde edildi. Ardından her materyal grubu kendi içinde kullanılan solüsyona göre 6 alt gruba ayrıldı (n=10). Polisaj işlemi, polisaj lastikleri ve polisaj pastası ile yapıldı. Örneklerin Commission Internationale de I' Eclairage (CIE) L*, a* ve b* renk koordinatları bir spektrofotometre ile D65 standart aydınlatma kullanılarak ölçüldü. Örneklerin yüzey pürüzlülük değerleri profilometre cihazı, mikrosertlik değerleri vickers cihazı ile ölçüldü. İlk ölçümlerden sonra, örnekler etüv içerisinde 37oC'de 180 saat ilgili gargaralarda bekletildi. Gargara sonrası ölçümler sırasıyla aynı koşullar altında tekrarlandı. Grupların elde edilen ΔE00, TP00, Ra, VHN değerleri hesaplandı. Sonuçların analiz edilmesinde normal dağılıma uygunluk Shapiro Wilk testi ile değerlendirildi. Normal dağılım göstermeyen Ra, TP00, vickers değerleri analizinde üç yönlü Robust ANOVA ve normal dağılım göstermeyen ΔE00 değerleri için iki yönlü Robust ANOVA testi kullanıldı (α=0,05). ΔE00 değerleri için materyal, gargara ve materyal×gargara etkileşimi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P0,81). Andorex klinik olarak algılanabilir renk farkı değerinden fazla renk değişimine neden olmuştur (ΔE00>1,77). Grupların TP00 değerleri için materyal, gargara, zaman ve materyal×gargara×zaman etkileşimi istatistiksel olarak anlamlıdır (PCS>HC>EM>BR şeklindedir. En yüksek TP00 Klorhex, en düşük TP00 Listerine Total Care Zero gruplarından elde edilmiştir. Gargara sonrası gruplarda TP00 değerleri azalmıştır. Materyal ve zamanın etkisi yüzey pürüzlülüğü için istatistiksel olarak anlamlı iken (P0,05). En yüksek Ra gargara sonrası HC gruplarında bulunmuştur. Materyal gruplarına göre vickers değerleri farklılık göstermiştir (P0,05). Materyal gruplarının VHN değerleri EM>GR>CS>HC>BR'dir. Farklı ağız gargaralarında bekletme işlemi rezin matriks seramiklerin yüzey pürüzlülüğü, mikrosertliği ve optik özelliklerini önemli derecede etkilemiştir. Rezin matriks seramik restorasyon mevcudiyetinde ağız gargarası kullanımı sonrası restorasyonların yüzey ve optik özelliklerinin değişebileceği göz önünde tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to investigate the effects of applying 5 different types of mouthwash (Klorhex, Andorex, Tantum Verde, Listerine Cool Mint, Listerine Total Care Zero, distilled water) to 5 different materials (Shofu Block (HC), Brilliant Crios (BC), Grandio Blocs (GR), Cerasmart (CS), IPS e.max CAD (EM)) on the surface roughness (Ra), microhardness (VHN), color (ΔE00), and translucency parameter (TP00). The computer-aided design/computer-aided manufacturing (CAD/CAM) blocks were cut into 14x16x1.2 mm sections, and a total of 300 specimens, 60 of each material, were obtained. Then, each material group was divided into 6 subgroups according to the solution used (n=10). Polishing was applied with polishing rubbers and polishing paste. The Commission Internationale de I' Eclairage (CIE) L*, a*, and b* color coordinates of the specimens were measured using a spectrophotometer and D65 standard illumination. The surface roughness values of the specimens were measured with a profilometer, and the microhardness values were measured with a vickers device. After the first measurements, the specimens were kept in an incubator at 37ºC for 180 hours in the relevant mouthwashes. Post-mouthwash process measurements were repeated under the same conditions, respectively. The obtained ΔE00, TP00, Ra, and VHN values of the groups were calculated. In the analysis of the results, compliance with the normal distribution was evaluated with the Shapiro Wilk test. Three-way Robust ANOVA was used for the analysis of Ra, TP00, and Vickers values that did not show normal distribution, and a two-way Robust ANOVA test was used for ΔE00 values that did not show normal distribution (α=0.05). For ΔE00 values, material, mouthwash, and material×mouthwash interaction were found to be statistically significant (P0.81). Andorex caused a greater color change than the clinically acceptable color difference (ΔE00>1.77). The material, mouthwash, time, and the interaction of material×mouthwash×time were statistically significant for the TP00 values of the groups (PCS>HC>EM>BR. The highest TP00 values were obtained in the Klorhex groups and the lowest TP00 values were obtained from the Listerine Total Care Zero groups. TP00 values decreased in groups after mouthwash application. While the effect of material and time was statistically significant for surface roughness (P0.05). The highest Ra was found in the HC groups after mouthwash application. Vickers values differed according to material groups (P0.05). The VHN values of the material groups were EM>GR>CS>HC>BR. The immersion process in different mouthwashes significantly affected the surface roughness, microhardness, and optical properties of the resin matrix ceramics. In the presence of a resin matrix ceramic restoration, it should be taken into account that the surface and optical properties of the restorations may change after the use of mouthwash.