Cam matriks ve rezin matriks seramik materyallerine termal yaşlandırma işleminin etkisi: Bükülme dayanımı, mikrosertlik değerlendirmesi
Effect of thermal aging on glass matrix ceramic and resin matrix materials: Flexural strength and microhardness evaluation
- Tez No: 960063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKUT KAHRAMANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı matriks yapısına sahip 7 farklı cam matriks seramik (Amber Mill, Hassbio, Kore; LiSi, GC, Japonya; Celtro Duo, Dentsply Sirona, Almanya; Tessera, Dentpsly Sirona, Almanya; IPS e.max CAD, Ivoclar, Liechtenstein) ve rezin matriks (Cerasmart, GC, Japonya; Grandio Blocs, VOCO, Almanya) CAD/CAM materyallerinin bükülme dayanımı, elastik modül, mikrosertlik değerlerini kıyaslamak, 50.000 termosiklus ile yaşlandırma sonrası farklılıkları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Tüm CAD/CAM bloklardan üç nokta bükülme testi için bar şeklinde çubuk (1.2 x 4 x 14 mm) ve yüzey mikrosertlik ölçümleri için ise dikdörtgen (2 mm kalınlığında) şeklinde su altında hassas kesim cihazı (Isomet1000, Buehler, ABD) ile toplam 210 örnek elde edildi. Örneklerin yarısı 50.000 döngü ile 5-55C arasında termal döngü cihazı (SD Mechatronik, Almanya) kullanılarak yaşlandırıldı, diğer yarısı ise 24 saat boyunca 37C distile suda bekletildi. 3 nokta bükülme üniversal test cihazı (AG-X 5kN, Shimadzu, Japonya) kullanılarak gerçekleştirildi, bükülme dayanımı (FS) ve elastik modülüs (EM) hesaplandı. Mikrosertlik ölçümleri (n=5) tamamlandı (Microhardness Tester HMV-2, Shimadzu, Japan) ve Vicker's mikrosertlik (VHN) değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this in vitro study was to examine matrix glass matrix ceramics (Amber Mill, Hassbio, Korea; LiSi, GC, Japan; Celtro Duo, Dentsply Sirona, Germany; Tessera, Dentsly Sirona, Germany; IPS e.max CAD, Ivoclar, Liechtenstein) and resin matrix (Cerasmart, GC, Japan; Grandio Blocs, VOCO, Germany) 7 different blocks to compare the flexural strength, elastic modulus, resilience, surface Vicker's microhardness values and evaluate of the differences after aging with 24 hours and 50.000 thermocycles. Materials and Methods: Bar-shape samples (1.2 x 4 x 14 mm) for the three-point bending test and rectangular (2 mm thickness) samples for the Vicker's microhardness test, were prepared with a precision cutting device Isomet1000, Buehler, ABD) under water. Half of the samples were aged for 50.000 cycles between 5-55°C using a thermal cycle device (SD Mechatronik, Germany), and the other half were kept in distilled water at 37°C for 24 hours. Three-point bending test (n=10) was performed using a universal testing machine (AG-X 5kN, Shimadzu, Japan) according to ISO 6872:2015. Flexural strength (FS), elastic modulus (EM), resilience (R) values were calculated. Surface microhardness measurements (n=5) were completed (Microhardness Tester HMV-2, Shimadzu, Japan) by 5 repeats from each sample, and Vicker's microhardness (VHN) values were calculated.