The implementation of decentralization and local government reforms in Turkey and Cameroon : A comparative assessment
Türkiye'de ve Kamerun'da ademi merkeziyet ve yerel yönetimler reformunun uygulanması : Karşılaştırmalı bir değerlendirme
  1. Tez No: 607127
  2. Yazar: EMMANUEL BEKOLO EBOLO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL ÖKTEM, DOÇ. DR. UĞUR SADİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu tez Türkiye ve Kamerun'da adem-i merkeziyet ve yerel yönetimler reformu uygulanmasının karşılaştırmalı bir değerlendirmesini sunmaktadır. Tez, hükümetin karar verme sürecini halka daha yakın hale getiren adem-i merkeziyetçiliğin başarı derecesine odaklanmaktadır. Bu sessiz sakin devrimin üzerinden yıllar geçmesine rağmen, elde edilen sonuçları kapsamlı bir şekilde değerlendiren karşılaştırmalı çalışmalar oldukça azdır. Ivanyna ve Shah (2014) tarafından karşılaştırmalı ölçüm için geliştirilen çerçeve zenginleştirilerek yedi ana boyutta değerlendirilmiştir: yerel yönetimin yapısı; ortalama yerel yönetim büyüklüğü (nüfus ve alan bakımından); yerel yönetimlerin çok düzeyli yönetişim sistemindeki ağırlığı; yerel makamların varlığının korunması; yerel yönetimlerin güçlendirilmesi. Çalışmada hem ikincil veriler hem de iki ülkenin farklı illerinde bulunan yirmi yedi belediyede çalışan otuz üç katılımcı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen birincil veriler kullanılmıştır. Bu karşılaştırmalı değerlendirmenin sonuçları sektörel darboğazların istenilen yüksek seviyede adem-i merkeziyetçilik ve hükümetin halka yakınlığını önlediği yönünde bir eğilimin varlığını ortaya çıkarmıştır. Bu darboğazlar Türkiye ve Kamerun'daki uzun ve güçlü merkezi idare geleneğinin -yerel yönetimleri merkezi hükümet transferlerine büyük ölçüde bağımlı hale getiren düşük mali özerklik, yerel yönetimlere vatandaşların zayıf katılımı- kalıcı etkisidir. Bununla birlikte hükümetin halka olan yakınlığı ve yerel kalkınma açılarından iki ülke arasında Türkiyeyi öne çıkaran kaydadeğer farklılıklar vardır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comparative assessment of the implementation of decentralization and local government reforms over the period 2004-2019 in two unitary countries influenced by the Napoleonic model of administrative system. The focus is on the degree of the government closeness to the people manifested in Turkey and Cameroon. Building on the line of comparison suggested by Ivanyna and Shah (2014) further continued with a far more comprehensive framework, seven main variables were assessed: the structure of local government; average size of local government; the weight of local authorities in the multi-level governance; the security of existence of local authorities; the empowerment of local governments in the political, administrative and fiscal dimensions. The study used both secondary data and primary data. The primary data were generated from semi-structured interviews conducted with thirty-three informants from twenty-seven municipalities in different cities of the two countries. The results have revealed a convergence in terms of the presence of sectoral drawbacks preventing the achievement of the highest possible closeness to people. These drawbacks are essentially the continued manifestation of administrative centralization through, among others, a low fiscal decentralization making local governments highly dependent on central government transfers, and a weak participation of citizens in the management of local affairs. However, in each of the variables comparatively assessed, there are also noticeable differences between the two countries putting Turkey in a better situation than Cameroon. Based on these findings, the study concludes with recommendations for the improvement of decentralization outcomes in either country.