Planning of power system with renewable energy system in tyre city in Lebanon
Lübnan'da tyre şehrinde yenilenebilir enerji sistemi ile güç sisteminin planlanması
  1. Tez No: 607133
  2. Yazar: EL HASSAN EL DALKAM
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET EMİN TACER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dünya, dünyadaki tüm popülasyonlar tarafından artan günlük enerji gereksinimi nedeniyle dünya çapında hızlı bir şekilde küresel bir köye dönüşürken, şeklindeki dünya değişemez. İnsanın sosyal ve ekonomik gelişimini, refahını ve sağlığını tatmin etmek için enerjiye ve ilgili hizmetlere olan ihtiyaç artmaktadır. Lübnan'da küçük bir ülke olarak ancak elektrik üretmek için kesinlikle fosil yakıtlara bağlı olduğundan, pahalı elektrik faturaları ekonomik olarak düşebilir ve fakir olabilir. Bu tez, fosil yakıt tüketimini azaltmak için Lübnan'ın güneyindeki TIRE kentinde yenilenebilir enerji sistemine sahip bir enerji sisteminin nasıl yerleştirilebileceğini çalışacağım. Bu tezde TIRE şehrinin coğrafi alanını çalışacağım ve nüfus ve fatura ödemeleri hakkında istatistiksel bir çalışma yapacağım. Bu tezde ayrıca rüzgar türbini enerjisi konusunda en iyi sonuçları almak için MATLAB'ı bir simülasyon yazılımı olarak kullanacağım. Son olarak, elde edilen sonuç, bir sonuç çıkarmak ve en iyi sonucu almak için Kanada'da yapılan standart ve genel araştırmalarla karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The world is fast becoming a global village due to the increasing daily requirement of energy by all populations across the world while the earth in its form cannot change. The need for energy and its related services to satisfy human social and economic development, welfare and health are increasing. In Lebanon as a small country but it definitely depends on fossil fuel to generate electricity so expensive electricity bills could decrease economic and lead to be poor. This thesis I am going to study how could place a power system with a renewable energy system in TYRE city in south Lebanon in order to decrease the consumption of fossil fuel. This thesis I will study the geographical area of TYRE city and I will make a statistical study about population and bill payment. Also in this thesis, I will use MATLAB as a simulation software to get the best results about wind turbine energy. Finally, the result obtained will be compared to the standard and general survey that has been done in Canada in order to draw a conclusion and getting the best result