İnovasyon ve girişimciliğin küresel rekabet üzerine etkisinin panel veri analizi ile incelenmesi
Investigation of the effect of innovation and entrepreneurship on global competition with panel data analysis
- Tez No: 607132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARAMAN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnovasyon, Girişimcilik ve Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Günümüzde teknolojinin hayatımızın ayrılmaz parçası olmasıyla birlikte sınırlar ortadan kalkmış, dünyayla bir olmak yani küreselleşme olgusu ön plana çıkmıştır. Küreselleşmenin yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte işletmelerin yalnızca ulusal rakiplerini değil uluslararası rakiplerini de dikkate aldıkları bir küresel rekabet anlayışını benimsemelerine sebep olmuştur. İşletmelerin küresel rekabet anlayışı çerçevesinde, rekabet güçlerini destekleyen en önemli etmenlerden biri de bu işletmelerin faaliyet gösterdiği ülkelerin de küresel rekabet gücünü elinde bulundurmasıdır. Ülkelerin küresel rekabet üstünlüğü sağlayabilmesinin ve/veya koruyabilmesinin, bunun yanında da sürdürülebilir olabilmesinin önemli yapı taşlarından biri sürekli yenilikleri takip ederek üretim, teknoloji, sağlık, ulaşım vb. birçok alanda yenilikçi ve destekleyici faaliyetler içerisinde yer alabilmesidir. Rekabet gücünü sağlayan ekonomik gelişmişliğin göstergesi olarak son yıllarda inovasyon kavramı karşımıza çıkmaktadır. Schumpeter tarafından ortaya konulan inovasyon, eskilerin yerini yeni teknolojilerin alması ile ekonomik gelişmişlik ve teknolojik gelişim sağladığı ifade edilmektedir. Ekonomik gelişmişliğin önemli bir diğer göstergesi de girişimciliktir. Yeni veya kurulmuş piyasalara girme yeteneğine sahip bir işletme yaratma süreci, yenilikçi farklı bir sistem kurulması girişimcilik olarak ifade edilmektedir. Literatürde yer alan çalışmalara bakıldığında sıklıkla karşımıza inovasyonun ekonomik büyüme üzerine etkileri ve rekabet üzerine etkileri ile ilgili çalışmalar çıkmaktadır. Yapılan çalışmalarda inovasyon göstergeleri olarak patent sayıları ve Ar-Ge çalışmalarına yapılan harcama değişkenleri kullanıldığı görülmüştür. Girişimcilik ile ilgili çalışmalarda ise girişimciliği temsil eden faktörler olarak yeni firma sayıları, yeni süreç göstergeleri, istihdam verileri vb. değişkenler kullanılmıştır. Bu çalışmayla amaçlanan rekabetin temel taşlarından olan inovasyon ve girişimciliğin ekonomik büyüme ile ele alınarak küresel rekabet üzerine etkisinin birlikte incelenmesidir. Bu bağlamda, çalışmada hem zaman boyutu hem de birim boyutunun beraber ele alınabilmesi imkânını sağlayan panel veri analizi kullanılmıştır. Çalışmada 2006-2016 yıllarına ait 18 ülke için Dünya Bankası, Eurostat veritabanları ve Küresel Rekabet Raporundan alınan küresel rekabet endeksi, ekonomik büyüme, patent sayıları, Ar-Ge harcamaları, yeni işe girme yoğunluğu, yeni limited şirket sayısı değişkenler olarak ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda Ar-Ge harcamalarının etkisinin gecikmeli yansıyor olabilmesinden dolayı küresel rekabet üzerinde negatif etkisi olduğu görülmüştür. Ekonomik büyümenin, yeni iş yoğunluğu ve patent sayılarının ise küresel rekabeti olumlu etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, as technology is an integral part of our lives, borders have disappeared and globalization has become prominent. With the spread of globalization, it has led businesses to adopt a global competitive approach that takes into account not only national competitors but also international competitors. One of the most important factors supporting the competitiveness of enterprises within the framework of global competition is the global competitiveness of the countries in which these enterprises operate. One of the important building blocks of the ability of countries to provide and / or maintain global competitive advantage and to be sustainable is to follow production innovations, technology, health, transportation and so on. to take part in innovative and supportive activities in many areas. In recent years, the concept of innovation has emerged as an indicator of economic development that provides competitive power. Innovation put forward by Schumpeter is stated to provide economic development and technological development by replacing the old ones with new technologies. Another important indicator of economic development is entrepreneurship. The process of creating a business capable of entering new or established markets, establishing an innovative different system is expressed as entrepreneurship. When we look at the studies in the literature, we often come across the effects of innovation on economic growth and competition. In the studies conducted, it was observed that the number of patents and the variables of expenditure on R & D studies were used as indicators of innovation. In the studies related to entrepreneurship, the number of new firms, new process indicators, employment data etc. are the factors representing entrepreneurship. variables were used. The aim of this study is to examine the impact of innovation and entrepreneurship, which is one of the cornerstones of competition, with economic growth and its impact on global competition. In this context, panel data analysis, which provides the opportunity to handle both the time dimension and the unit dimension, was used. In this study, the global competition index, economic growth, number of patents, R & D expenditures, density of new employment, number of new limited companies are taken as variables for the 18 countries from 2006 to 2016. As a result of the study, it is seen that the effect of R & D expenditures may have a negative effect on global competition due to the delayed reflections. It was seen that economic growth, new business density and the number of patents positively affected global competition.