Androgenetik alopesi olan hastalarda NF kappa B, TNF-alfa, TGF-beta, tiyoredoksin, nitrik oksit, total oksidan status (TOS), total antioksidan status (TAS) düzeyleri ve tiyol disülfid homeostazisinin araştırılması
NF kappa B, TNF-alpha, TGF-beta, thyoredoxin, nitric oxide, total oxidan status (TOS), total antioxidant status (TAS) levels and thyol dysulfide homeostasis in the androgenetic alopecia
- Tez No: 607152
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BAY KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Dermatoloji, Genetik, Biochemistry, Dermatology, Genetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Androgenetik alopesi, erkeklerde en yaygın saç dökülme sebebidir. AGA (Androgenetik Alopesi)'da DHT (Dihidrotestosteron)'nin patojenik rolü keşfedilmiştir. Ancak androjenler saç folikülünün büyümesini düzenleyen diğer bileşenleri de etkilerler. AGA patagonezinde foliküler minyatürizasyon temel rolü oynamaktadır. Terminal kılların minyatürizasyonu, perifolüküler lenfositik infiltrasyon ve fibrozis ile ilişkili bulunmuştur. AGA patogenezinde oksidatif strese maruziyet etkilidir. Serbest oksijen radikalleri NF-κB'yi aktive eder ve proinflamatuar sinyal aktivasyonuna sebep olur. NF-κB, inflamasyonda rol oynayan sitokinlerin, ekspresyonunu kontrol eder. TNF-α bir proinflamatuar sitokindir, ekstrinsik hücre ölüm yolunu başlatmakta ve ayrıca ROT (Reaktif Oksijen Türleri) üretimini artırabilmektedir. TGF-β fibrozisde anahtar bir role sahiptir. Tiyoredoksin, reaktif oksijen türlerinin temizlenmesi ve oksidatif strese karşı koruma etkilerine sahiptir. NO, NOS enzimiyle L-arginin'den üretilen serbest bir radikaldir. Oksidatif stresi global olarak değerlendirilmek için total antioksidan status (TAS) ve total oksidan status (TOS) ölçülür. Tiyoller oksidasyon ve redüksiyon reaksiyonlarına girebilen bileşiklerdir. Dolayısıyla hücrelerde oksidatif stres durumunu önlemede kritik role sahiptirler. Yapmış olduğumuz çalışmada AGA hastalığında mikroinflamasyon, perifoliküler fibrozis ve oksidatif stres araştırıldı. Bunu için hasta ve kontrol gruplarından serum örnekleri alındı. Serumlarda NF-κB, TNF-α, TGF-β1, Tiyoredoksin, NO, TOS, TAS ve Tiyol Disülfid Homeostazı ölçüldü ve değerlendirildi. Sonuç olarak, AGA olan bireylerde NF-κB, TNF-α, TGF-β1, Tiyoredoksin, NO, TOS serum düzeyleri anlamlı derecede yüksek bulundu. TAS, Doğal Tiyol, Total Tiyol ve Disülfid serum düzeyleri ise AGA olan bireylerde kontrol grubuna göre anlamlı deredece düşük bulundu. Androgenetik alopesi hastalarında redoks dengenin bozularak oksidan etkenlerin arttığını ve antioksidan savunmanın ise azaldığını gördük. Parametreler arasındaki korelasyon ve moleküler ilişkileri değerlendirdik. AGA'da androjenler serbest oksijen radikalleri artırarak oksidatif strese sebep olur. Bu da mikroinflamasyon ve fibrozise sebep olur. Böylece hastalarda saç kaybı hızlanmaktadır. Androgenetik alopeside oksidatif stres aktif rol oynamaktadır. Androjenlerin kıl folükül döngüsüne olan etkilerinin anlaşılması, yeni ve etkin tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi açısından önemlidir. Bu çalışma ile AGA patogenez faktörlerinin, biyokimyasal oksidan ve antioksidan paremetreler ve apopitozis markırları ile ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Androgenetic alopecia is the most common cause of hair loss in men. The pathogenic role of DHT (Dihydrotestosterone) in AGA (Androgenetic Alopecia) has been discovered. But androgens affect other components that regulate the growth of the hair follicle. Follicular miniaturization plays a major role in AGA patagonesis. The miniaturization of terminal hairs was associated with periphonal lymphocytic infiltration and fibrosis. Exposure to oxidative stress is effective in the pathogenesis of AGA. Free oxygen radicals activate NF-κB and cause proinflammatory signal activation. NF-κB controls the expression of cytokines effective in inflammation. TNF-α is a proinflammatory cytokine, initiating the extrinsic cell death path and may also increase ROS (Reactive Oxygen Species) production. TGF-β has a key role in fibrosis. Thioredoxin has protection against reactive oxygen species and protection against oxidative stress. NO is a free radical produced from L-arginine by NOS enzymes. Total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) are measured to evaluate oxidative stress globally. Thiols are compounds which can enter into oxidation and reduction reactions. Therefore, they have a critical role in preventing oxidative stress in cells. In our study, microinflammation, perifollicular fibrosis and oxidative stress were investigated in AGA. Serum samples were taken from the patient and control groups. Serum NF-κB, TNF-α, TGF-β1, Thioredoxin, NO, TOS, TAS and Thiol Disulfide Homeostasis were measured and evaluated. In conclusion, serum NF-κB, TNF-α, TGF-β1, Thioredoxin, NO, TOS serum levels were significantly higher in individuals with AGA. TAS, Native Thiol and Total Thiol and Disulfide serum levels were significantly lower in patients with AGA. In patients with androgenetic alopecia, we found that redox balance deteriorated, oxidant agents increased and antioxidant defense decreased. We evaluated the correlation and molecular relationships between the parameters. The androgens in AGA cause oxidative stress by increasing free oxygen radicals. It causes microinflammation and fibrosis. Thus, hair loss is accelerated in patients. Oxidative stress plays an active role in androgenetic alopecia. Understanding of the effects of androgens on the hair follicle cycle is important in terms of developing new and effective treatment methods. In this study, we tried to contribute to the understanding of AGA pathogenesis factors with biochemical oxidant and antioxidant parameters and apoptosis markers.