Sensor layout optimization using genetic algorithm for sniper localization systems
Atış yeri tespit sistemleri için genetik algoritma kullanarak sensör yerleşim optimizasyonu
- Tez No: 607159
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÇİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, ateşli silahların ateşlenmesi sonucu ortaya çıkan balistik şok dalgası ve namlu patlaması akustik işaretlerini kullanarak atış yeri tespiti yapan sistemler için, sensor yerleşim optimizasyonu sunmaktadır. Atış yeri tespit sistemi simülasyonu, kestirim çerçevesi ve sensor yerleşim optimizasyonu tezin üç ana kısmını oluşturmaktadır. İlk olarak, atış yeri tespit sistemi taslağı, namlu patlaması ve şok dalgası modellemesi ve hava akustiği iletim modeli simulasyonu oluşturmaktadır. İkinci kısımda, zaman bölgesinde geciktir ve topla hüzme oluşturma yöntemine dayalı yön kestirimi ve atıcının menzil ve lokasyon kestirimi sağlanacaktır. Son olarak, ortalama karekök lokasyon hatasına dayalı sensor yerleşim optimizasyonu genetik algortima yöntemi kullanılarak uygulanmaktadır. Sonra, optimize edilmiş sensör yerleşimleri, düzgün dairesel sensor yerleşimleriyle lokasyon kestirimi performansı bakımından karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes sensor layout optimization for a sniper localization system based on acoustic signatures of firearms such as ballistic shockwave and muzzle blast. This thesis consists of three main parts as sniper localization system simulator, estimation framework, and sensor layout optimization. The simulator provides the sniper localization system outline, transmission model of acoustic signals, muzzle blast, and shockwave modeling. The estimation framework comprises of the direction of arrival estimation using time-domain delay and sum beamforming, the range and the location of the shooter. Sensor layout optimization which minimizes mean squared location error on a bounded region is performed using the genetic algorithm. Then, the performance of the optimized sensor layout and the uniform circular array is compared in terms of the shooter location error.