Development of earthquake magnitude conversion equations: Stochastic regression versus general orthogonal regression
Deprem büyüklüğü dönüşüm bağıntılarının geliştirilmesi: Genel ortagonal regresyona karşı stokastik regresyon
  1. Tez No: 607158
  2. Yazar: OKAN KINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN AKKAYA, PROF. DR. MEHMET SEMİH YÜCEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Doğrusal regresyon modellerinin kullanımı mühendislik, biyoloji, tıp ve ekonomi gibi birçok alanda yaygındır. Klasik en küçük kareler (LS) yaklaşımı, açıklayıcı değişkenlerin tam olarak gözlendiğini ve yalnızca bağımlı değişkeninin hatayla ölçüldüğünü varsayar. Bu varsayım gerçekçi değildir çünkü açıklayıcı değişkenler örnekleme, insan ya da cihaz kaynaklı hatalardan da etkilenebilir. Açıklayıcı değişkenlerdeki hataları dikkate almak için, genel ortogonal regresyon (GOR) modeli kullanılır. Öte yandan, stokastik regresyon, açıklayıcı değişken (ler) in bir dağılıma sahip rassal değişken olduğunu varsayar. Bu nedenle, açıklayıcı değişkende farklı hata kaynakları nedeniyle oluşan rassallık dikkate alınmaktadır. Bu tezin temel amacı klasik LS, GOR ve stokastik regresyon yöntemlerini kullanarak büyüklük dönüşüm denklemlerini geliştirmektir. Model parametrelerinin LS, GOR ve stokastik regresyon yöntemlerinde etkinlik ve sağlamlık özellikleri kapsamlı bir simülasyon çalışması ile incelenerek eğim parametresi için hipotez testi yöntemi geliştirilmiştir. Örnek bir çalışma olarak, 1900 ve 2012 yılları arasında Türkiye'deki Kuzey Anadolu Fay Hattı (NAFZ) için derlenen deprem verileri, LS, GOR ve stokastik regresyon yöntemlerini kullanarak büyüklük dönüşüm denklemlerini elde etmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of linear regression models is common in many areas such as engineering, biology, medicine and economics. The classical least-squares (LS) approach assumes that the explanatory variables are exactly observed and that only the response variable is measured with error. This assumption is not realistic since the explanatory variables also may be perturbed by errors such as sampling, human or instrumental errors. In order to take into account the errors on the explanatory variables, the general orthogonal regression (GOR) model is used. On the other hand, stochastic regression assumes that the explanatory variable(s) is a random variable having a distribution. Thus, the randomness in explanatory variable due to different sources of errors is taken into consideration. The main aim of this thesis is to develop magnitude conversion equations by using classical LS, GOR and stochastic regression methods. The efficiency and robustness properties of the model parameters under LS, GOR and stochastic regression methods through an extensive simulation study are examined and a hypothesis testing procedure for the slope parameter is developed. As a case study, earthquake data compiled for the North Anatolian Fault Zone (NAFZ) in Turkey between 1900 and 2012 is used to obtain magnitude conversion equations by adopting LS, GOR and stochastic regression methods