A study on the application of biodiesel–diesel–higher alcohol blends with pentanol and octanol in ci (diesel engine)
Dizel motorda, pentanol ve oktanol ile biyodizel-dizel yüksek alkol karışımlarının uygulanması üzerine bir çalışma
- Tez No: 607163
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDELAZIZ EMADELDIN ABDELAZIZ MOHAMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Atık yemeklik yağ, hayvansal yağlar ve bitkisel yağların bir karışımıdır. Yağ, restoranlarda yaygın olarak mevcuttur. Kızartma veya pişirme işlemi sırasında bitkisel yağ, hayvansal yağa katılır. Türkiye ve tüm dünyada atık yemek yağları, sadece uzun süre kullanılabilen saklama kaplarının maliyeti kadar düşük veya hiçbir maliyeti olmadan elde edilebilmektedir. Bu çalışmada, atık yemeklik yağdan elde edilen biyo-dizel, Euro dizel ile pentanol ve oktanolün yüksek alkol ile karışımları incelenmiştir. Biyodizel ve karışımlarının fiziksel ve kimyasal özellikleri ve karışımları analiz edilmiştir. Atık yemeklik yağ metil esterin, setan sayısı (53.9), 40° 'deki kinematik viskozitesi (3.55 mm2/s), 20° 'deki yoğunluğu (899.9 kg/m3), ve iyot değeri (106.59 gr iyot/ 100 gr) EN 14214 ve ASTM D 6751 standartları ile uyumludur. Bu sonuçlar, 110.58'lik bir doymamışlık derecesine sahip mükemmel yağ asidi bileşimi profili ile ilişkilendirildi. Biyodizel-dizel karışımlarına daha yüksek alkol ilave etmenin yoğunluğunu ve soğuk akış özelliklerini geliştirdiği bulunmuştur. Ayrıca, biyodizel-dizel karışımları içine pentanol ve butanol ilavesinin etkisini değerlendirmek için DSC, FT-IR, UV-vis, TGA ve NMR gibi özellikler kullanılmıştır. Son olarak, karışımlara yüksek alkollerin ilave edilmesinin olumlu yönlerini ispatlamak için BP, tork, BSFC gibi motor performans parametreleri ve CO, HC, NOx ve EGT gibi emisyonlar değerlendirildi ve sunuldu.
Özet (Çeviri)
Waste cooking oil is a mixture of animal fats and used vegetable oils. It is widely available in restaurants. During the process of frying, vegetable oil is incorporated into animal fats. In Turkey and globally, waste cooking oil can be obtained at almost no cost, only the cost of storage containers, which can be used for long period. In this work, biodiesel from waste cooking oil and its blends with Euro diesel and higher alcohols of pentanol and octanol were studied. Physicochemical properties of biodiesel and its blends were analyzed. Waste cooking oil methyl ester satisfied both EN 14214 and ASTM D 6751 standards regarding cetane number (53.9), kinematic viscosity (3.55 mm2/s) at 40°, density (899.9 kg/m3) at 20°, and iodine value (106.59 g iodine/100g). This was attributed to its excellent fatty acid composition profile with a degree of unsaturation of 110.58. It has been found that introducing higher alcohols to biodiesel-diesel blends improves their density and cold flow properties. Furthermore, characteristics such as DSC, FT-IR, UV-vis, TGA and NMR were adopted to evaluate the impact of pentanol and octanol addition into biodiesel-diesel blends. Finally, engine performance parameters such as BP, torque, BSFC and emissions such as CO, HC, NOx and EGT were evaluated and presented proving the positive aspect of higher alcohols addition to the blends.