Operating and maintenance cost estimation of a flight simulator with system dynamics approach
Bir uçuş simülatörü için işletme ve idame maliyetleri tahmin modelinin sistem dinamikleri yaklaşımı ile geliştirilmesi
  1. Tez No: 607199
  2. Yazar: CENGİZ TELEME
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UMUT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, Uçuş Simülatörlerinin gerçeklik seviyesinin artması, Uçuş Simülatörlerini uçuş eğitimlerinin önemli bir parçası haline getirmektedir. Özellikle Tam Görev Simülatörleri (TGS) gerçek platformlarla hareket, titreşim, görsel ve hissiyat anlamında yakın seviyededir. Uçuş simülatörleri maliyet-etkin eğitim araçlarıdır, maliyet-etkin bir alternatif oldukları çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ancak gerçek platforma yakın seviyede, yüksek satınalma maliyetlerinin yanısıra satınalma ve kurulumdan sonra oluşan başka maliyetleri de bulunmaktadır. Bu maliyetler bazı durumlarda satınalma maliyetinin üzerine çıkabilmektedir. Daha doğru bir bütçe planlaması yapabilmek, ihalelerde daha iyi fiyat teklifi verebilmek, alternatifler arasında doğru seçim yapabilmek, yedek parça planlamasını daha iyi yapabilmek için ömür devri boyunca ortaya çıkaracağı maliyetleri önceden bilmek veya tahmin edebilmek son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı, uygun analiz metodlarını kullanarak uçuş simülatörünün ömür devri maliyet analizini yapabilmek amacıyla işletme idame maliyetlerini tahmin etmeye yarayan bir model geliştirmektir. Bir başka amacı da bileşenlerin, alt sistemlerin sisteme olan etkilerini anlamak ve sistemin tamamı olan simülatörlerin arızalarını önceden tahmin edebilmektir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, flight simulators are taking an important place for flight training since the reality level is improving and it is very near to real platforms. Especially Full Flight Simulators (FFS) make almost same feeling as real platforms in the meaning of motion, vibration, vision and sensation. Flight simulators are cost effective flight training alternative and cost effectiveness of flight simulators were proven with several researches. But they have very high prices near to the real platforms and they have also other costs after purchasing and installing them. In some cases, these costs may exceed the cost of purchase. It is very important to know life cycle cost of a simulator in order to make accurate budget planning, to make better offers for tenders, to choose the best alternative and to plan spare parts in advance. This study intends to develop a model to estimate operating and maintenance costs of a flight simulator in order to analyse the life cycle cost of a flight simulator using appropriate analysis methods. Another purpose is to estimate the breakdowns of the subsystems and components and to understand their effects to the system. It is assessed that the results and the method helps analysing and estimation of life cycle costs and breakdowns of components, subsystems of a flight simulator.