Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin elektronik ticarete yönelmesinde belirleyici olan unsurlar
The determining factors of small and medium-sized enterprises' electronic commerce adoption
  1. Tez No: 607223
  2. Yazar: ÖMER KEHRİBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEPECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada KOBİ'lerin elektronik ticarete başlama konusunda algıladıkları stratejik değer, e-ticaretin uygulanabilirliği yani e-ticaret için gerekli altyapı ve kaynağa sahip olup olmadıkları ve e-ticaretin işletmelerin pazarlama ve finansal performanslarına etki edip etmediğini tespit etmek amaç edinilmiştir. Bu amacı ortaya çıkarmak için anket yoluyla veri toplanmıştır. Anket Ankara – İvedik Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren KOBİ'lerden, çalışmaya katılım için gönüllü olan 260 işletmeye uygulanmıştır. Anket soruları Grandon ve Pearson (2004), Bulut, Yılmaz ve Alpkan'ın (2009), Kuivalainen ve Sundqvist'ın (2004) ve Weerawardena (2011) çalışmalarından alınmıştır. Ankette yer alan ifadeler 5'li Likert (1 – Kesinlikle Katılmıyorum, 2 – Katılmıyorum, 3 – Ortadayım, 4 – Katılıyorum, 5 – Kesinlikle Katılıyorum) tipi derecelendirme formatıyla tasarlanmıştır. Yapılan doğrulayıcı faktör analizi sonucunda e-ticaret'in stratejik değeri; örgütsel destek, yönetimsel verimlilik ve karar almayı kolaylaştıran araçlar olarak 3 faktörde ele alınmıştır. E-ticaret'in uygulanabilirliği; organizasyonel hazırlık, uyumluluk, dış çevre baskısı, kullanım kolaylığı ve algılanan fayda adı altında 5 faktörde ortaya çıkmıştır.“İşletmelerin e-ticaretten sağladığı faydalar”e-ticaretin pazarlama ve finansal performansına etkisi adı altında 2 konuda ele alınmıştır. E-ticaretin stratejik değer algısı, e-ticaretin uygulanabilirliği ve pazarlama ve finansal performans değişkenlerinin tümünün ortalama değerleri (5'li Likert tipi derecelendirme ölçeğinde) 4'ün üzerinde olması, yöneticilerin e-ticaretten elde edecekleri faydanın yüksek olacağına, e-ticarete başlama konusunda hazır ve istekli olduklarına ve e-ticaretin pazarlama ve finansal performanslarını arttırdığını bildirmektedirler. Çalışmada e-ticaretin işletmelerin pazarlama ve finansal performanslarına etkisi bağımlı değişkenler olarak ele alınmıştır. Yapılan regresyon analizlerinde“e-ticaretin uygulanabilirliği”değişkeninin boyutlarından biri olan“e-ticaretin algılanan faydası”işletmelerin pazarlama performansları üzerinde anlamlı bir etki yaratmaktadır. E-ticaretin uygulanabilirliği değişkeninin boyutlarından“e-ticarete uyumluluk, dış çevre baskısı ve e-ticaretin algılanan faydası”KOBİ'lerin finansal performansları üzerinden belirleyici olmuştur. Sonuç kısmı bulgular ve tartışma, çalışmanın literatür ve uygulamaya katkıları, kısıtlar ile bundan sonra aynı konuda çalışma yapacak araştırmacılara öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the strategic value perceived by SMEs in starting electronic trading, whether they have the necessary infrastructure and resources for e-commerce and whether e-commerce affects their marketing and financial performance. Data were collected through questionnaires to find out these objectives. A survey instrument was used to collect data from 260 voluntary enterprises from SMEs operating in the Ankara – Ivedik organized industrial zone. The scales used in the survey questions were taken from the researches of Grandon and Pearson (2004), Bulut, Yilmaz and Alpkan (2009), Kuivalainen and Sundqvist (2004) and Weerawardena (2011). The expressions in the questionnaire are designed with a 5-point Likert (1 - Strongly Disagree, 2 – Disagree, 3 - Neutral, 4 - Agree, 5 - Strongly Agree) type rating format. The confirmatory factor analysis revealed that strategic value of e-commerce consisted of three factors; organizational support, managerial efficiency and tools to facilitate decision-making. The applicability of e-commerce is examined on five factors; organizational readiness, compatibility, external pressure, ease of use, and perceived usefulness.“Firms' benefits from e-commerce”section was handled under two topics: the influences of e-commerce on marketing and e financial performance. The mean values of perceived strategic value of e-commerce, the adoptability of e-commerce and marketing and financial performance variables are all above 4 (on the Likert-type scale of 5), indicate that manager's benefits from e-commerce, they are ready and willing to adopt e-commerce and e-commerce increase the marketing and financial performance. In the study, the effects of electronic commerce on the marketing and financial performance of the enterprises are considered as the dependent variables. The regression analysis indicates that“perceived usefulness of e-commerce”, one of the dimensions of the“e-commerce adoptability”variable, has a significant effect on the marketing performances of the enterprises. The dimensions of perceived usefulness of e-commerce, compatibility and external pressures of e-commerce adoption variable have impacts on marketing performance. The conclusion part presents the findings and discussions, the contribution of the study to the literature and the industry, the limitations of the study and the suggestions for the researchers who will work on the same subject in the future.