Konut projelerinde yapı bilgi modellemesi kullanımı: Örnek vaka çalışması
Using building information modelling in housing projects: Case study
  1. Tez No: 607234
  2. Yazar: HAKAN ALAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KIVRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Dünyada ve ülkemizde inşaat sektörü ekonomi açısından lokomotif sektörlerin başında yer almaktadır. İnşaat sektörü kendisine direkt olarak bağlı yaklaşık 250 ana alt kalem ile ülke kalkınmasında ve Gayri Safi Milli Hasılada önemli bir yere sahiptir. Ayrıca iş gücü istihdamı açısından da inşaat sektörü oldukça büyük paya sahiptir. Bununla birlikte kentleşme oranı arttıkça barınma, sosyal yaşam, ticari alanların ihtiyacı da hızla artmaktadır. Bu ihtiyaca yönelik yapıların inşası devam ederken emniyet, estetik ve ekonomiklik optimizasyonuna bağlı olarak maliyet analizleri hem yatırımcı hem de kullanıcı açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple yapıların projelendirme aşamasında statik değerlendirmenin yanında inşa sürecini de içine alacak şekilde modellemelerin yapılması imalat sürecinde yaşanabilecek sorunların minimize edilmesini sağlayacaktır. Bu kapsamda gelişen bilgisayar teknolojisine bağlı olarak“Yapı Bilgi Modellemesi”(YBM) kavramı ön plana çıkmaktadır. Bir yapı projesi genel olarak mimari, statik, mekanik, elektrik projelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) kavramının ana teması, bu proje kalemlerinin çakışan noktalarının daha detaylı incelenmesine olanak sağlamak için ortak bir alanda ayrıca modellenmesi üzerine dayanmaktadır. Yapı Bilgi Modellemesi kavramı sadece bilgisayar ortamında yapının her yönüyle modellemesini değil, tüm proje ve uygulama paydaşlarının da sistem üzerinde ortak bir değerlendirme yapma fırsatını sunmaktadır. Dolayısıyla yapı bilgi modellemesi genel olarak bir süreci ifade etmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, Kayseri İli, İncesu İlçesi, TOKİ Saraycık Konutlarının yapı bilgi modellemesi yaklaşımı ile projelendirilmesi yapılmıştır. Çakışma kontrolleri de yapılan örnek blok da yapı bilgi modellemesi süreci ile sistemin daha ekonomik ve daha hızlı yapılabilirliği araştırılmıştır. Tez çalışması ile yeni tasarlanan projelerde yapı bilgi modellemesi yönteminin kullanılmasının verimlilik ve maliyetler açısından önemi ortaya konulmuştur. Bu yöntemin mimar, mühendis, yüklenici ve yatırımcılar açısından farkındalık oluşturması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The construction sector in the world and in our country is at the head of the locomotive sectors in terms of economy. The construction sector has been an important role in the country's development and Gross National Product with approximately 250 main sub-items directly connected to it. In addition, the construction sector has a significant share in terms of labor force employment. However, as urbanization rate increases, the need for housing, social life and commercial areas increases rapidly. Cost analysis is important for both investor and user depending on safety, aesthetics and economic optimization while constructing structures for this need continues. For this reason, modeling of the structures in the project planning stage including the static assessment with time planning will also minimize the problems that may occur during the manufacturing process. In this context, the concept of“Building Information Modeling”(BIM) comes to the fore due to the developing computer technology. A building project generally consists of a combination of architectural, static, mechanical, and electrical projects. The main theme of the BIM concept is based on the separated modeling of these projects items in a common area to allow a more detailed examination of the intersection points. The concept of Building Information Modeling offers not only the modeling of all aspects of construction in the computer environment, but also the opportunity for all project and application stakeholders to make a common assessment on the system. Therefore, structure information modeling generally refers to a process. Within the scope of this thesis, the project was designed with the building information modeling approach of Kayseri, İncesu, TOKI Saraycık Houses. In the sample structure, where the clash detection was made, the structure information modeling process was investigated for more economical and faster feasibility f the system. In this thesis, the importance of using the method of building information modeling in terms of efficiency and costs has been demonstrated. This method is intended to create awareness for architects, engineers, contractors and investors.