Ana ürün koşullarında yetiştirilen farklı büyüme özelliğine sahip yerfıstığı çeşitlerinde, sıra üzeri uzaklığının verim ve bazı tarımsal özelliklere etkisinin belirlenmesi
The effect of inter-row spacing on pod yield and some agronomic characteristics of different growth type peanut varieties grown in main crop growing condition
- Tez No: 607238
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL HALİS ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, Çukurova bölgesi ana ürün koşullarında yetiştirilen farklı büyüme özelliğine sahip yerfıstığı çeşitlerinde, sıra üzeri uzaklığının verim ve bazı tarımsal özelliklere etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada 2 farklı yerfıstığı çeşidinde (NC-7 ve Halisbey), 5 farklı sıra üzeri uzaklığı (5, 10, 15, 20, 25 cm) kullanılmıştır. Araştırma Ç.Ü.Z.F. Tarla Bitkileri Bölümü deneme arazisinde 2019 yılında yürütülmüştür. Araştırmada kullanılan yerfıstığı çeşitlerinde; bitki başına meyve sayısı, bitki başına meyve ağırlığı, birinci kalite meyve sayısı oranı, 100 meyve ağırlığı, 100 tohum ağırlığı, iç oranı, meyve verimi, tohum verimi, protein oranı, yağ oranı ve yağ verimi gibi özellikler incelenmiştir. Elde edilen verilere göre sıra üzeri uzaklığı azaldıkça, yerfıstığı çeşitlerinde bitki başına meyve sayısı, bitki başına meyve ağırlığı, birinci kalite meyve sayısı oranı, 100 meyve ağırlığı ve 100 tohum ağırlığı değerlerinde azalışlar görülürken, iç oranı, meyve verimi, tohum verimi, yağ verimi değerlerinde artışlar gözlemlenmiştir. Yağ oranı değeri sıra üzeri uzaklığından etkilenmemiştir. Araştırma sonucunda dekara en yüksek meyve verimi değeri Halisbey çeşidinde, bitki yoğunluğunun en fazla olduğu 5 cm sıra üzeri uzaklıktan (761.7 kg/da) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the University of Cukurova, Faculty of Agriculture research area in 2019. The aim of this study is to determine the effect of inter-row spacing on pod yield and some agronomic characteristics of different growth type peanut varieties in main crop growing condition. Two different peanut varieties (NC-7 and Halisbey) and five different inter row spacing (5, 10, 15. 20 and 25 cm) were used. The experimental design was a split block with three replications. Pod number and pod weight per plant, fancy pod percentage, 100 pod and seed weight, shelling percentage, oil and protein content, oil yield per decar, pod and kernel yield per decar characteristics of varieties were investigated. As a result; pod number and weight per plant, fancy pod percentage, 100 pod and seed weight values were decreased when the inter-row spacing was decreased, but shelling percentage, pod and kernel yield and oil yield values were increased. The oil content was not affected by the inter-row spacing. The highest pod yield (761.7 kg/da) was obtained when Halisbey variety the seeds planted at 5 cm inter-row spacing.