Döner tamburlu-bıçaklı modüler toprak işleme makinesinin tarım tekniğine uygunluğunun araştırılması
Investigating of compliance with agricultural technique of modular tillage machine with rotary drum-blade
  1. Tez No: 607264
  2. Yazar: CENGİZ KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜZEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, döner tamburlu-bıçaklı modüler toprak işleme makinasının tarım tekniğine uygunluğunun araştırılması amaçlanmıştır. Bu hedef doğrultusunda, makinanın toprakta oluşturduğu penetrasyon direnci, boşluk oranı, hacim ağırlığı değişimleri ile sapı toprağa karıştırma oranı belirlenmiştir. Bu değişimler, pulluk+diskaro ve yalnızca rototillerin kullanıldığı iki şahit toprak işleme sistemi ile karşılaştırılmıştır. Denemeler kumlu-tınlı toprak tipinde ve üç farklı ilerleme hızında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca makine üzerinde yük analizleri yapılarak tasarımsal yaklaşımlarda bulunulmuştur. Yapılan değerlendirmelerde sonucunda modüler toprak işleme makinasının açısından tarım tekniğine uygun olduğu belirlenmiştir. Yapılan yük analizleri sonucunda makine tasarımında gereğinden fazla dayanıma sahip malzeme kullanıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the compliance agricultural technique of modular tillage machine with rotary drum-blade. In line with this target, the penetration resistance, porosity ratio, volume weight changes and mixing ratio of stalk to soil were determined. These changes were compared to two witness tillage systems using plow + disc harrow and rototiller. The experiments were conducted in sandy-loam soil type and three different forward speeds. In addition, load analyzes were performed on the machine and design approaches were made. As a result of the evaluations, it was determined that the modular tillage machine is suitable for agricultural technique. It has been determined that the material used in machine design has more strength than required