Thymus sipyleus boıss. subsp. rosulans (Borbas) jalas (Lamıaceae) ve Mentha longifolia subsp. longifolia (Lamıaceae) ait uçucu yağların bazı depolanmış ürün zararlılarına karşı fumigant etkilerinin araştırılması
The investigation of fumigant effects of essential oils of the thymus sipyleus (Boiss.) subsp. rosulans (Borbas) jalas (Lamiaceae) and mentha longifolia subsp. longifolia (Lamiaceae) against some pests of stored products
- Tez No: 607276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALETTİN GÖZÜAÇIK, PROF. DR. LEVENT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Iğdır ilinden toplanmış Lamiaceae familyasına ait Thymus sipyleus (Boiss) subsp. rosulans (Borbas) Jalas ve Mentha longifolia (Hudson) subsp. longifolia bitkilerinin toprak üstü aksamlarından elde edilen uçucu yağların önemli depolanmış ürün zararlısı olan Rhyzopertha dominica (Fabricius, 1792), Oryzaephilus surinamensis (Linnaeus, 1758), Cryptolestes ferrugineus (Stephens, 1831), Callosobruchus maculatus (Fabricius, 1775) ve Tribolium confusum Jacquelin du Val, 1861 'un ergin dönemlerine karşı fumigant etkileri incelenmiştir. Elde edilen yağlar 25±1ºC sıcaklık ve %65±5 orantılı nem koşullarında 5, 10 ve 15 μl/petri dozlarında 3 tekerrür hazırlanmış ve 12, 24, 48, 72 ve 96 saatte ölüm oranlarına bakılarak LC50 ve LC90 değerleri belirlenmiştir. Çalışmalar sonucunda T. sipyleus subsp. rosulans ve M. longifolia subsp. longifolia türlerinden elde edilen uçucu yağların toksisite seviyeleri böceğin ve bitkinin türüne, uygulanan konsantrasyona ve uygulama sonrası zamana bağlı olarak değişmiş ve en yüksek etki M. longifolia subsp. longifolia'da elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study was investigated fumigant effects on adult of important pests of stored products of Rhizopertha dominica (Fabricius, 1792), Oryzaephilus surinamensis (Linnaeus, 1758), Cryptolestes ferrugineus (Stephens, 1831), Callosobruchus maculatus (Fabricius, 1775) and Tribolium confusum Jacquelin du Val, 1861 of obtained essential oils above ground of Thymus sipyleus (Boiss) subsp. rosulans (Borbas) Jalas and Mentha longifolia (Hudson) subsp. longifolia in the Lamiaceae family of plants collected from Iğdır province. The obtained essential oils of these plants were prepared in 3 replications at 5, 10 and 15 μl / petri doses under 25 ± 1ºC temperature and 65 ± 5% relative humidity conditions. LC50 and LC90 values were determined by looking at the mortality rates at 12, 24, 48, 72 and 96 hours at different times. As a result of the studies, the toxicity levels of essential oils obtained from Thymus sipyleus subsp. rosulans and Mentha longifolia subsp. longifolia species changed depending on the type of insect and plant, the concentration applied and time after application and the highest effect was obtained from M. longifolia subsp. longifolia.