Yeni sentezlenmiş iki farklı benzoik asit türevi (4-(3-asetil-2-metil-4-fenil-1H-pirol-1-il) benzoik asit ve 4-(3-sinamoil-2-metil-4-fenil-1H-pirol-1-il) benzoik asit) molekülün insan periferal lenfositlerinde ın vıtro sitogenetik analizi
In vitro cytogenetic analysis of two newly synthesized benzoic acid derivatives (4-(3-acetyl-2-methyl-4-phenyl-1H-pyrrol-1-yl) benzoic acid and 4-(3-cinnamoyl-2-methyl-4-phenyl-1H-pyrrol-1-yl) benzoic acid) molecules in human peripheral lymphocytes
- Tez No: 607275
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BASRİ İLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, benzerleri birçok endüstriyel alanda çeşitli amaçlarla kullanılan yeni sentezlenmiş ilki pirol türevi ikincisi pirol-kalkon hibrid türevi (4-(3-asetil-2-metil-4-fenil-1H-pirol-1-il) Benzoik Asit (D085) ve 4-(3-sinamoil-2-metil-4-fenil-1H-pirol-1-il) Benzoik Asit (D085-K)) moleküllerin sitotoksik ve genotoksik kimliğini ortaya çıkarmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmalar in vitro koşullarda insan periferal lenfositlerinde kromozom aberasyonu (KA) ve mikronukleus (MN) testleriyle gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Salmonella typhimurium'un mutant suşları olan TA98 ve TA100 suşları Ames testi için uygulanmıştır. İnsan periferal lenfositlerde KA ve MN için 24 ve 48 saat boyunca D085 ile 7.81, 15.62, 31.25 μg/mL, D085-K ile de 7.5, 15, 30 μg/mL konsantrasyonlarda muamele edilmiştir. Ames testinde ise D085 için 3.9, 7.81, 15.62, 31.25, 62.5 µg/petri, D085-K için 3.25, 7.5, 15, 30, 60 µg/petri konsantrasyonları kullanılmıştır. Çalışmada, D085 genotoksisiteyi D085-K'dan daha fazla uyarmaktadır. Her iki bileşik ile yapılan 24 saatlik muamelenin 48 saatlik muameleden genotoksisite ve sitotoksisite açısından daha etkili olduğu anlaşılmıştır. MN sayısının, KA bulgusuyla tutarlı çıkması test maddelerinin klastojenik potansiyeli hakkında da fikir vermektedir. Kısmende olsa D085 baz değişimi mutasyonunu, D085-K ise çerçeve kayması mutasyonunu uyarmıştır. Sitotoksisitenin göstergesi olarak MI ve NBI verilerine göre genel anlamda yüksek konsantrasyonlar sitotoksik etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cytotoxic and genotoxic studies have been carried out by using two newly synthesized molecular analogs of benzoic acid commonly helpful in many industrial fields for various purposes, the pyrrole derivative 4-(3-asetil-2-metil-4-fenil-1H-pirol-1-il) Benzoic Acid (D085) and the pyrrole-chalcone hybrid derivative 4-(3-cinamoyl-2-methyl-4-phenyl-1H-pyrrol-1-yl) Benzoic Acid (D085-K) molecules. In vitro chromosomal aberration (CA) and micronucleus (MN) tests of human peripheral lymphocytes were performed. In addition, the mutant strains TA98 and TA100 of Salmonella typhimurium were used for the Ames test. In CA and MN tests, human peripheral lymphocytes were treated with D085 concentrations of 7.81, 15.62, 31.25 μg/mL and D085-K concentrations of 7.5, 15, 30 μg/mL for 24 and 48 hours. In the Ames test, D085 doses of 3.9, 7.81, 15.62, 31.25, 62.5 µg/petri and D085-K doses of 3.25, 7.5, 15, 30, 60 µg/petri were used. In this study, D085 stimulates genotoxicity more than D085-K. It was found that the 24-hour treatment with both compounds was more effective in terms of genotoxicity and cytotoxicity than the 48-hour treatment. The fact that the MN number is consistent with the CA finding gives an idea about the clastogenic potential of the test substances. In some cases, D085 induced base substitution mutation and D085-K induced frame shift mutation. According to MI and NDI data, generally high concentrations were found to be cytotoxic.