Horoz karası üzüm çesidinde, bilezik alma ve gibberellik asit uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkisi
The effects of giberellic acid applications and gridling method on yield and quality on'horoz karasi' cultivar of grapevine
  1. Tez No: 607281
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT SEYFETTİN ATLI, PROF. DR. AHMET KAZANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Horoz Karası üzüm çeşidi Siirt ili için uygun sofralık üzüm çeşitlerindendir. Verimli ve kaliteli olan bu çeşidin en olumsuz tarafı salkımlarının çok sık olmasıdır. Bu tez projesi ile Horoz Karası üzüm çeşidinin bazı uygulamalarla verim ve kalitesini artırmak amaçlanmıştır. Çalışma 2019 yılında Siirt Üniversitesi Uygulama Bağında bulunan 6 yaşındaki Horoz Karası üzüm çeşidinde yürütülmüştür. Horoz Karası üzüm çeşidinde verim ve kaliteyi artırmak için toplam 4 uygulama yapılmıştır. Bunlar; hiç uygulama yapılmayan kontrol, Gibberellik asit uygulaması, bilezik alma (BA) uygulaması ve bilezik alma + Gibberellik asit uygulamasıdır. GA3 uygulamaları; tüm vejetasyon süresince toplam 50, 80 ve 120 ppm olmak üzere 3 dönemde gerçekleştirilmiştir. Üzüm hasadı; BA uygulamasında 5 Ağustos'ta, BA + GA3 uygulamasında 15 Ağustos'ta, sadece GA3 uygulamasında 25 Ağustos'ta ve kontrolde ise 22 Ağustos'ta yapılmıştır. Yani bilezik alma, üzümlere 20 gün kadar erkencilik sağlamıştır. Horoz Karası üzüm çeşidinde bilezik alma uygulaması yapıldığında verim artmaktadır. Dekardan 3836 kg üzüm alınabilmektedir. BA uygulaması salkımlarda sıklığa sebep olduğu belirlenmiştir. Bu durum Horoz Karası gibi sofralık üzümler için olumsuz özelliktir. GA3 uygulamalarının ise salkımı seyrekleştirdiği görülmüştür. GA3 uygulamalarında (80 ppm ve 120 ppm) salkım fazla seyrekleşmekte, taneler uzamakta ve verim düşmektedir. BA uygulaması ile 50 ppm GA3 birlikte uygulandığında kalite ve verim artmaktadır. Horoz Karası çeşidi şıralık olarak kullanılacak veya üzüm suyuna işlenecekse yetiştiricilik BA uygulaması ile yapılması kârlı olacaktır. Sofralık Horoz Karası üzüm yetiştiriciliği yapılacaksa BA + 50 ppm GA3 birlikte uygulanmalıdır. Bu yetiştiricilikle Siirt yöresinde, 15 Ağustosta üzümler hasat edilmiştir. Altı yaşındaki bağdan dekara 3771 kg üzüm elde edilmiş, salkım ağırlığı ortalaması 426 gram, salkım sıklığı orta (3,2) olmuştur.
Özet (Çeviri)
'Horoz Karası', one of grapevine cultivar in Turkey, is good for Siirt province as a table grape. In spite of high yielded and good quality, the disadvantage of variety is having very tight grape clusters. It is aimed to increase yield and quality with some practices with this thesis project. The study was conducted with 6-years-old grapevine in the experimental orchard of the University of Siirt. Four different practices, which are Gibberellic acid, Girdling method (BA), Gibberellic acid + Girdling method and Control, were applied on 'Horoz Karası' to increase yield and quality. Three different doses, 50, 80 and 120 ppm/year were applied in three different stages. Harvest of grapevine were made on 5th of August in girdling method, on 15th of August in Gibberellic acid + girdling method, on 25th of August in Gibberellic acid application only and on 22nd of August in Control. That is, girdling method provided a 20-days earliness for harvesting. Girdling method also provided high yielding with 3836 kg per decar. On the other hand, girdling method caused to tight grape clusters, which is unfavorable for table grape production. Unlike girdling method, Gibberellic acid caused cluster thinning on grape clusters. With the doses of 80 and 120 ppm, cluster thinning on clusters was risen, moreover, grapes become more ovoid and the yield was decreased. Girdling method with 50 ppm GA3 was resulted high yielding and better quality. In the case of using in Must or grapevine juice, girdling method will be better in 'Horoz Karası' cultivar. For table grape production, it is recommended to do Girdling method with 50 ppm GA3. With these practices, harvesting was made on 15th of August in Siirt province with 3771 kg/da yield, 426 g cluster weight, average cluster tightness (3.2).