Sivas ilinde arıcılık faaliyetinde bulunan işletmelerin mevcut yapısı ve sorunları
Current structure and problems of the beepkeepers in Sivas province
  1. Tez No: 607284
  2. Yazar: FATİH TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sivas İlinde arıcılık faaliyetleri ile uğraşan işletmelerle yapılan bu çalışmada mevcut durum ortaya konulmuş ve öneriler sunulmuştur. Arıcılıkla uğraşan bireylerin yaş ortalaması 45,97 yıldır ve % 47,0'ı ilkokul mezunudur. Arıcılıkla ortalama deneyim süreleri 17,61 yıl olarak tespit edilmiştir. İşletmelerin % 84,0'ı gezginci arıcılık yaparken %16,0'ı sabit arıcılığı tercih etmektedirler. İşletmelerin %32,0'ı büyüklerinden ve % 31,0'ı bir başka arıcıdan bu faaliyet kolunu öğrendiği belirlenmiştir. Bir kovanı ortalama 2,58 yıl kullanmaktadırlar. İşletmelerin en önemli bilgi kaynağı diğer arıcılardır (% 57,0). Gezginci arıcıların %50,0'ı yılda iki defa göçerken %36,0'ı yılda üç defa gezginci olarak bu faaliyetini gerçekleştirmektedir. Arıcıların %73,0'ı bu faaliyet kolunun esas geçim kaynakları olduğunu ancak desteklemenin yetersiz (%82,0) kaldığını belirtmişlerdir. Uzun yıllar arıcılık yapanların kovan sayısının ve gezginci arıcılık yapanların bal veriminin daha fazla olduğu belirlenmiştir. Daha fazla bal üretebilmek ve pazarlayabilmek için üreticilerin örgütlenmesi, markalaşması ve ana arı işletme sayılarının artması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Sivas to define the current structure of beekeepers and suggestion to improve beekeeping activities. The average age of the beekeepers is 45.97 and 47.0% of them are primary school graduates. Average experience of beekeeping was determined as 17.61 years 84.0% of the enterprises do mobile beekeeping while 16.0% prefer stable beekeeping. It was determined that 32,0% of the enterprises learned this activity from their elders and 31,0% from another beekeeper. They use a hive on average for 2.58 years. The most important information source of the enterprises is the other beekeepers (57.0%). While 50.0% of mobile beekeepers migrate twice a year, 36.0% perform this activity three times a year as wanderers. 73,0% of the beekeepers stated that this activity was the main source of livelihood but they found state supports insufficient (82,0%). It was determined that the number of the hives of long term beekeepers; and the honey yield of mobile beekeepers were higher than others. In order to produce and market more honey, producers need to be organized, branded; and the number of queen bee enterprises should increase.