Maya kullanımının farklı kaba ve karma yem düzeylerinde ham besin maddeleri sindirimi üzerine etkileri
Effect of different forage concertrate ration with yeast on crude nutrient digestibility
  1. Tez No: 607286
  2. Yazar: NAZLIHAN BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HULUSİ AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ruminant beslemede besi performansını artırmak ve hayvan sağlığı korumak amacı ile yem katkı maddesi olarak kullanılan antibiyotiklerin yasaklanmasından sonra, probiyotikler, prebiyotikler, enzimler, organik asit ve aromatik bitkiler kullanılmaya başlanmıştır. Probiyotik olarak en yaygın kullanılan mayalardan özellikle Sacchoromyces cerevisiae, ruminantlarda rumen fermantasyonunu düzenlemek ve performansı geliştirmek üzere daha fazla kullanılmaktadır. Bu amaçla koyunlara, farklı oranlarda kaba / karma yem içeren rasyonlara eşit miktarlarda maya takviyesinin (Sacchoromyces cerevisiae) ham besin maddelerinin sindirimine olan etkilerini incelemek amacıyla bu çalışma yürütülmüştür. Araştırmada, hayvan materyali olarak bir yaşını tamamlamış Karya tipi 3 baş erkek toklu kullanılmıştır. Deneme, yazın en sıcak olduğu dönemlerde, 10 günlük alıştırma süresi 5 günlük de örnekleme dönemi olmak üzere, her biri 15 'er günlük 3 dönemde Latin-kare deneme düzeninde yürütülmüştür. İzonitrojenik olarak hazırlanan rasyonlardaki kaba / karma yem oranları; 75/25, 65/35, 55/45 biçiminde düzenlenmiştir. Eşit düzeyde maya kullanılarak hazırlanmış rasyonlarla beslenen hayvanların; kuru madde, organik madde, ADF ve NDF'ye ilişkin hesaplanan sindirilme derecelerinin üç rasyon uygulamasında değişmediği, bir başka anlatımla aralarında önemli bir farklılığın oluşmadığı görülmektedir. Rasyondaki karma yem oranı arttıkça rumende oluşan pH değerleri düşme göstermiştir. Bu bulgular, farklı kaba / karma yem oranları kullanılarak yürütülen benzer çalışma sonuçları ile uyum içerisindedir. Sonuç olarak ruminant rasyonlarında kullanılan maya katkısının, rasyondaki kaba/karma yem oranlarından etkilenmeden etki gösterdiği düşünülmekte, ham besin maddelerinin sindirim dereceleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Probiotics, prebiotics, enzymes, organic acids and aromatic plants were used after the banning of antibiotics used as feed additives in order to increase fattening performance and protect animal health in ruminant feeding. Sacchoromyces cerevisiae, the most widely used yeast as probiotic, is used more to regulate rumen fermentation and improve performance in ruminants. For this purpose, this study was carried out to investigate the effects of yeast supplementation (Sacchoromyces cerevisiae) on the digestion of raw nutrients in sheep, rations containing different ratios of feeds. In this research, one year old three Karya wether were used as animal material. The experiment was carried out in the Latin-square trial period in three periods of 15 days each, with a 10-day adaptation and a 5-day sampling period. Isonitrogenic prepared diets which different by roughage/concentrate such as 75/25, 65/35, 55/45. According to animals fed with rations prepared using yeast at equal level; the calculated digestibility of dry matter, organic matter, ADF and NDF did not change for three roughage levels, in other words, there was no significant difference between them. The pH values of rumen decreased as the concentrate feed ratio increased. As a result, the yeast additive used in ruminant rations showed effect regardless of roughage / concentrate ratios. No significant difference was found between the digestion degrees of crude nutrients.