Yanal dirençli kızak egzersizlerinin çeviklik üzerine etkisi
Effect of lateral resistant sled exercises on agility
- Tez No: 607295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı; yanal egzersizlere katılan dirençlerin çeviklik, güç, ivmelenme ve sürat özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem Çalışmamıza, yanal dirençli kızak antrenman grubu (YK), yanal dirençsiz antrenman grubu (YD) ve kontrol grubu (KG) olarak toplam 32 kişi (yaş: 17,62±0,93; boy: 172,19±4,36; kilo: 63,59±7,30) katılmıştır. YK (n=10) ve YD (n=10) aynı futbol takımı oyuncularından, KG (n=12) ise farklı bir futbol takımı oyuncularından oluşturulmuştur. Çalışma grupları 6 haftalık süreçte toplam 12 antrenmana katılmıştır. Katılımcıların ön-son testlerinde Arrowhead çeviklik sağ dönüşlü (AHSĞ), Arrowhead çeviklik sol dönüşlü (AHSL), Pro agility çeviklik sağ başlangıçlı (PASĞ), Pro agility çeviklik sol başlangıçlı (PASL), Durarak uzun atlama (DUA), İvmelenme (İV), Sürat (SÜR) ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose This study aimed to investigate the effects of resistance in lateral exercises on agility, power, acceleration and speed characteristics. Material and Method In our study, a total of 32 volunteers (yaş: 17,62±0,93; boy: 172,19±4,36; kilo: 63,59±7,30) participated as lateral sled resistance group (YK), lateral non-resistance group (YD) and control group (KG). YK (n = 10) and YD (n = 10) were formed from the same football team players, while KG (n = 12) were formed from different football team players. The training groups participated in a total of 12 training sessions over 6 weeks. Arrowhead agility right turn (AHSĞ), Arrowhead agility left turn (AHSL), Pro agility right onset (PASĞ), Pro agility left onset (PASL), Standing long jump (DUA), Acceleration (İV), Speed (SÜR) measurements were taken.