Spesifik olmayan kronik bel ağrılı bireylerin psikososyal özellikleri ile ağrı ve fonksiyonel durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between psychosocial characteristics with pain and functional status of individuals with non-specific chronic low back pain
- Tez No: 607310
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL DEMİRDEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamız spesifik olmayan kronik bel ağrılı bireylerin psikososyal özellikleri ile ağrı ve fonksiyonel durumu arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya spesifik olmayan kronik bel ağrılı, 18-65 yaş arasında olan 90 birey alındı. Bireylerin anksiyete düzeyi Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, depresyon düzeyi ise Beck Depresyon Envanteri kullanılarak değerlendirildi. Hareket korkusu ve yaşam kalitesi Tampa Kinezyofobi Ölçeği ve Nottingham Sağlık Profili ile değerlendirildi. Ağrı ve fonksiyonel durum sırasıyla Görsel Analog Skalası ve Quebec Bel Ağrısı Engellilik Ölçeği ile değerlendirildi. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 49.32±13.88 yıl idi. Durumluk kaygı düzeyi ile istirahat ve gece ağrısı arasında zayıf bir ilişki olduğu belirlendi (sırasıyla rho=0.220, rho=0.270; p0.05). Hareket korkusu, fonksiyonel durum ile zayıf düzeyde ilişkiliyken (rho=0.369; p0.05). Depresyon ve sürekli kaygı ile ağrı şiddeti ve fonksiyonel durum arasında ilişki olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to investigate the relationship between psychosocial characteristics with pain and functional status of individuals with non-specific chronic low back pain. Ninety individuals with non-specific chronic low back pain between the ages of 18-65 were included in the study. Individuals' anxiety level was assessed by State-Trait Anxiety Inventory, depression level by Beck Depression Inventory. Fear of movement and quality of life were evaluated by Tampa Kinesiophobia Scale and Nottingham Health Profile. Pain and functional status were evaluated using Visual Analogue Scale and Quebec Back Pain Disability Scale. The data obtained were analyzed by appropriate statistical methods. The mean age of the participants was 49.32±13.88 years. There was a weak relationship between state anxiety level with pain at rest and at night (respectively rho=0.220, rho=0.270; p0.05). Fear of movement was moderately associated with functional status (rho=0.369; p0.05). There was no relationship between depression and trait anxiety with pain severity and functional status (p>0.05).