Açık kalp ameliyatı öncesinde ameliyathane hemşiresinin bilgilendirici ziyaretinin hastaların ameliyat sonrası kaygı düzeyine etkisi
The effect of informative visit of operating room on postoperative anxiety level before open heart surgery
- Tez No: 607312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA RIZALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı açık kalp ameliyatı öncesinde ameliyathane hemşiresinin bilgilendirici ziyaretinin hastaların ameliyat sonrası kaygı düzeyine etkisini belirlemektir. Yarı deneysel olarak gerçekleştirilen çalışma, 01.10.2017 - 28.10.2018 tarihleri arasında özel bir hastanenin Kalp-Damar Cerrahisi Servisi ve Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi'nde yürütülmüştür. Araştırma örneklemine 60 kişi dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri,“Veri Toplama Formu”ve“Durumluk-Sürekli kaygı Ölçeği”ile toplanmıştır. Hastaların yaş ortalaması 58,37±13,07 olup, %85'i erkek, %95'i evli, % 46,7'si İlköğretim mezunudur. Hastaların %80'inin tanısı Koroner Arter Hastalığı'dır. Hastaların ifade ettikleri kaygı nedenleri; bedeni üzerinde denetimi kaybetme (%48,3), sakat kalma (%30), aileden ayrı kalma (%51,7), ölüm korkusu (%75) ve ağrı (%100) olmuştur. Araştırmamızda deney grubunda durumluk kaygı puanı ortalaması 30,90±10,40, sürekli kaygı puanı ortalaması 39,30±8,76 olup, kontrol grubunda durumluk kaygı puanı ortalaması 36,07±8,00, sürekli kaygı puanı ortalaması 41,70±5,41 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of informative visit of the operating room nurse on postoperative anxiety level before open heart surgery. This semi-experimental study was carried out between 01.10.2017 / 28.02.2018 at the private Hospital Adult Cardiovascular Surgery Service and Adult Cardiovascular Surgery Intensive Care. The study included 60 patients who agreed to participate. The data of the study was collected with“Data Collection Form”,“State-Trait Anxiety Scale”. The mean age of the patients was 58,37±13,07, 85 % were male, 95% were married, 46,7% were primary school graduates, and most of them had coronary artery disease (80%). Causes of anxiety expressed by patients are as follows; loss of control of the body (48,3%), disability (30%), be away from the family (51,7%), risk of death (75%) and pain (100%). In our study, the mean state anxiety score was 30,90±10,4, the mean trait anxiety score was 39,3±8,76 of the experimental group, and the mean state anxiety score 36,07±8, the mean trait anxiety score was 41,70±5,41 of the control group.