Farklı tuz konsantrasyonlarında mikoriza ve biyoçar uygulamalarının buğday bitkisinin gelişimine etkisi
Effects of mycorrhizae and biochar applications on the development of wheat plant in different salt concentrations
  1. Tez No: 607313
  2. Yazar: NİSAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ORTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki farklı mikoriza tür aşılaması ve biyoçar uygulaması koşulları altında farklı tuz konsantrasyonları ile sulanmış topraklarda yetiştirilen buğday bitkisinin fotosentez etkinliğini arttırarak, bitkinin tuza toleransının araştırılmasıdır. Deneme Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü yarı kontrollü serasında 90 günlük bir sürede saksı denemesi koşullarında gerçekleştirilmiştir. Tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulan denemede bitki materyali olarak Adana-99 buğday çeşidi, 5 tuz dozu (0, 50, 100, 150, 200 mM), üç mikoriza türü (kontrol, G. mosseae ve G. etinicatum) ve biyoçar uygulanmış ve uygulanmamış olarak kullanılmıştır. Araştırmada, gövde ve kök kuru madde üretimi, kök infeksiyonu, fotosentez etkinliği, kök hacmi, kök çapı, C, N, K, P, Na, konsantrasyonları ile toprakta pH, tuz, CaCO3 ve organik karbon içerikleri belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre biyoçar ve mikoriza uygulamalarına bağlı olarak bitkinin C ve N içeriği artmıştır. Biyoçar ve mikoriza uygulaması fotosentez aktivitesine olumlu yönde etki etmiştir. Sonuç olarak; Biyoçar ve mikoriza uygulamaları bitkinin fotosentez aktivitesini arttırarak bitkinin tuzdan etkilenme oranını azaltır ve bitki büyüme ve gelişmesi üzerine olumlu yönde etki eder şeklinde kurulan hipotezimiz destek görmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the photosynthesis efficiency increases and its effects on wheat growth and development under different salt levels, biochar and two mycorrhizae species inoculation conditions. Two different mycorrhiza species inoculant and biochar application under the conditions of wheat plants grown in salty soil photosynthesis efficiency by increasing the tolerance of the plant to investigate. The experiment was carried out in a semi-controlled greenhouse in Çukurova University, Department of Soil Science and Plant Nutrition. The experiment was established as a factorial experimental design with three replicates. Adana-99 wheat cultivar was used as a plant species with 5 salt doses (0, 50, 100, 150, 200 mM), two species of mycorrhizae (Control, G. mosseae, G. etinicatum) and with and without biochar application. At the end of the experiment, dry matter production, root infection, photosynthetic activity, root volume, root diameter, C, N, K, P, Na concentrations, pH, salt , CaCO3 and organic carbon content were determined. Results are shown that C and N content of the plant increased due to the application of biochar and mycorrhizal fungi. The application of biochar and mycorrhizae had a positive effect on photosynthesis activity. As a result; our hypothesis was supported that biochar and mycorrhizae applications increase the photosynthetic activity of the plant and decrease the rate of salt effect of the plant and have a positive effect on the growth and development of the plant.